Blízko Sherwoodskeho lesa chcú ťažiť plyn
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Globálny chemický gigant plánuje hľadať zásoby bridlicového plynu neďaleko legendárnej skrýše Robina Hooda. Environmentálne skupiny vo Veľkej Británii bijú na poplach.
Potenciálna ťažba plynu z bridlíc sa môže odohrávať v blízkosti jedného z najikonickejších miest v Británii. Spoločnosť Ineos sa chystá uskutočniť prieskum v blízkosti chránenej oblasti Sherwoodskeho lesa. Ak by sa v priľahlej oblasti preukázali dostatočné zásoby bridlicového plynu, jeho ťažba by sa teoreticky mohla odohrávať len 200 metrov od slávneho dubu Major Oak. Údajne tisíc rokov starý strom slúžil v 15. storočí podľa legendy ako skrýša pre ľudového hrdinu Robina Hooda a jeho družinu (na fotografii vyššie). Informáciu priniesol denník The Guardian.
Na problém upozornila organizácia Priatelia Zeme. Ekológovia si na základe slobodného prístupu k informáciám vyžiadali prieskumné plány spoločnosti v grófstve Nottinghamshire, kde sa nachádza Sherwoodsky les. Informácie vyvolali protesty verejnosti. „Z pohľadu Angličana mi neprichádza nič ikonickejšie. Človek by si myslel, že sa poučili z prešľapov ostatných spoločností, ktoré chcú realizovať frakovanie v Británii, no opak je pravdou," uviedol kampanier organizácie Guy Schrubsole pre The Guardian.
Spoločnosť Ineos považuje obavy za neopodstatnené. Podľa vyjadrenia pre Daily Telegraph nepadlo zatiaľ žiadne rozhodnutie, že s ťažbou v oblasti sa naozaj začne. Rozhodnutie o prípadnom umiestnení vrtu má zohľadňovať environmentálne riziká. Ineos tvrdí, že svoje kroky konzultuje so správcom väčšiny lesa, Komisiou pre lesné hospodárstvo. Na základe dohody ťažiari napríklad v budúcnosti nebudú môcť začať s frakovaním bližšie ako 50 metrov od jazvečích nôr a chránených oblastí národného parku.
Využitie domácich zásob plynu by sa podľa spoločnosti Ineos malo prehodnotiť. „Potenciálne máme v Británii obrovské zásoby plynu priamo pod našimi nohami. Bolo by jednoducho bláznovstvom, keby sme nepreskúmali tento národný zdroj," dodal Tim Pickering, šéf pre operácie s bridlicovým plynom pre denník The Guardian. Spoločnosť Ineos obnovila svoje pôsobenie v Británii vlani v decembri.
Komerčná ťažba plynu z bridlíc zatiaľ v Británii neprebieha. Veľa ťažobných firiem, vrátane spomínanej Ineos, však už stihlo získať od vlády licencie na prieskum. Kabinet Davida Camerona podporuje frakovanie v snahe kompenzovať klesajúcu ťažbu plynu a ropu v Severnom mori. Možná ťažba bridlicového plynu sa stala celospoločenskou témou, názor na jej realizáciu krajinu polarizuje.
Téma sa stala kontroverznou kvôli vplyvom na životné prostredie. Frakovanie je metóda hydraulického štiepenia, kedy sa pod vysokým tlakom pumpujú do vrtu chemikálie, ktoré v horninách vytvoria praskliny a uvoľňuje sa plyn. Realizácia tejto metódy ale môže byť sprevádzaná seizmickou činnosťou, čo potvrdili aj vedecké výskumy americkej seizmologickej spoločnosti BSSA.
Zemetrasenia spôsobené frakovaním býva väčšinou slabé, zachytiť sú ho schopné iba špeciálne citlivé prístroje. V roku 2011 boli blízko mesta Blackpool evidované dve seizmické činnosti s magnitúdom 1,5 a 2,2 na Richetrovej stupnici. Tie boli dôsledkom prieskumnej činnosti spoločnosti Cuadrilla, ktorá v tejto oblasti hľadala bridlicový plyn. Koncom vlaňajška vláda tejto firme po prvýkrát povolila frakovanie. Kabinet využil svoju právomoc a zmenil rozhodnutie rady grófstva Lancashire, ktorá žiadosť zamietla.
Bridlicový plyn otriasol globálnym trhom s touto komoditu. Svetovým lídrom v ťažbe sú USA, ktoré sa vďaka rozsiahlym domácim zásobám stali energeticky sebestačnou krajinou v dodávkach tejto suroviny. V Európe väčšinou prevládajú obavy z ekologických rizík. V Nemecku, Rumunsku a Bulharsku uvalili moratórium na hydraulické frakovanie. S ťažbou sa nakoniec nepočíta ani v Poľsku.
Zdroj: energia.sk