Bioekonomika je skvelá príležitosť
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Nádherná príroda a pestrofarebná jeseň v nórskom mestečku Biri privítala 25. až 27. októbra účastníkov 11. Európskeho kongresu lesnej pedagogiky.
Viac ako 80 lesných pedagógov, lesníkov, učiteľov, odborníkov v oblasti environmentálneho vzdelávania a iných expertov zo 14 krajín sa stretlo, aby vzájomne diskutovali o aktuálnych otázkach v oblasti vzdelávania k udržateľnému rozvoju. Nosnou témou kongresu bola Bioekonomika a lesná pedagogika - skvelá príležitosť pre vzdelávanie o udržateľnom rozvoji. Bioekonomika rezonovala nielen počas prezentácií, ale aj v priebehu pripravených workshopov a praktických ukážok. Medzi hlavných rečníkov patril Jon Bingen z Centra pre strategické štúdie v Osle, ktorý vo svojej prednáške predostrel aké možnosti má bioekonomika v prostredí lesa. Iný uhol pohľadu na tému bioekonomiky priniesla Victoria Thorsen, zástupkyňa organizácie UNESCO prednáškou „Z lesného folklóru ku globálnym cieľom".
Pridanou hodnotou kongresu bola exkurzia do lesného skanzenu a múzea a spaľovne odpadových látok.
Slovensko má významné postavenie v oblasti lesnej pedagogiky a vzdelávania o udržateľnom rozvoji. Je členom pracovnej podskupiny pre lesnú pedagogiku pri EHK OSN/FAO Sieti lesníckych komunikátorov. Za túto oblasť práce je z poverenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zodpovedné Národné lesnícke centrum (NLC)– Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen.
Na kongrese Slovensko zastupovali 2 delegáti z Národného lesníckeho centra a 5 delegáti zo štátneho podniku Lesy SR. Zástupcovia NLC aktívnou prezentáciou na tému Les ukrytý v knihe predstavili projekt, ktorého hlavnou myšlienkou je kniha ako jeden z produktov obnoviteľnej suroviny. Táto aktivita ako aj účasť expertov z NLC bola podporená z grantov EHP a Nórska. Závery medzinárodného kongresu budú prednesené na Sympóziu lesnej pedagogiky, ktoré sa uskutoční v novembri 2016.
Zdroj: lesnapedagogika.sk