Bez zásahov, ale zodpovedne
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Slovenská lesnícka komora sa vyjadrila k požiadavkám petície LZ Vlk za "NIČ".
Slovenská lesnícka komora sa vyjadrila k požiadavkám petície LZ Vlk za "NIČ".
Slovenská lesnícka komora v zásade nespochybňuje bezzásahovosť, najmä v územiach v 5. stupni ochrany v národnej sústave chránených území. Napokon, väčšina z nich bola vyhlásená z iniciatívy alebo za spoluúčasti lesníckych odborníkov a slúžia na sledovanie pôvodných lesných spoločenstiev i odvodzovanie spôsobov prírode blízkeho hospodárenia v lesoch v podmienkach globálnej zmeny. V mnohých prípadoch nimi prechádzajú aj turistické chodníky a tak tieto cenné územia slúžia aj na rekreáciu v exkluzívnom lesnom prostredí, aké mnohé európske krajiny v súčasnosti už nemajú.
Vzhľadom na prekryv a rozsah rôznych systémov územnej ochrany prírody v podmienkach SR by však uskutočnenie bezzásahovosti na 5-tich percentách územia, ako navrhuje VLK, prinieslo chaos, ďalšie konflikty a nepredvídateľné následky aj z pohľadu prírodných procesov v podmienkach klimatickej zmeny, podobne ako voľný vstup do takýchto území. Naopak, v konečnom dôsledku by to pravdepodobne znamenalo aj ohrozenie spoločenského konsenzu o ochrane súčasných území s najvyšším stupňom ochrany.
Súčasné ekologické zmeny vo vysokohorských lesoch s bezzásahovým režimom, kde sme stratili zelené lesy, by mali byť príkladom, že nie je možné všade takýto princíp uplatňovať a navyšovať plochy chránených území. Treba rozlišovať a prehodnotiť niektoré chránené územia. Je dôležité posúdiť sklon, pôdne, geologické pomery a iné. Ťažko nazvať sledovanie prírodných procesov na obnažených skalných podložiach po odumretých stromoch skutočnou ochranou. Je to realita v mnohých územiach s bezzásahovým
režimom. Neskončilo to len pri mŕtvych stromoch. Dochádza tu k dramatickému rozpadu lesných ekosystémov so všetkými dôsledkami.
Strácame drahocennú pôdu, vážne je narušený vodný režim. Dostatok kvalitnej pitnej vody už nemusí byť v najbližších rokoch takou samozrejmosťou.
Treba si uvedomiť, že ak by sa lesníci v minulosti nezodpovedne správali k prírode, nemohli by sme mať dnes krajinu s takým množstvom chránených území. Predchádzajúca starostlivosť lesníkov o prírodu Slovenska umožnila vyhlásiť také množstvo chránených území, že patríme ku krajinám s ich najväčšou výmerou. Ťažko by sa chránené územia vyhlasovali v zničenej krajine.
Do starostlivosti o prírodu by sa mala vrátiť odbornosť, zodpovednosť a predvídavosť.
Bc. Dávid Hančinský
Hovorca Slovenskej lesníckej komory