Ako lietajúci kliešť
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Kuklorodku jeleniu prezývajú aj lietajúci kliešť. Tiež môže narobiť problémy.
S lietajúcimi kliešťami sa už stretol aj entomológ Vladimír Janský. „Sú to parazity teplokrvných živočíchov a hlavne lesnej zveri. Tiež sa mi dosť často stávalo, že som sa s nimi stretol, keď som chodil po lese, hlavne na miestach, kde sa zdržujú jelene, diviaky, srnky, v tých miestach sú a nalietavajú aj na ľudí. Štípe to, má to také háčiky, pazúriky na nohách, behá to po tele a ťažko sa toho zbavuje. Na rozdiel od kliešťa vás táto potvora síce nenakazí boreliózou alebo encefalitídou, ale môže spôsobiť bartonellu alebo tularémiu. Po jej uštipnutí vám miesto na koži sčervená a môže nepríjemne svrbieť. Ak bol parazit nakazený bartonellou, spôsobí zápal na koži a u ľudí s oslabenou imunitou môže dokonca vyvolať aj zápal srdcového svalu! Pri tularémii vám zase miesto uhryznutia zhnisá a vytvorí sa bolestivý vred.
Kuklorodka sa síce podobá kliešťovi, no patrí medzi dvojkrídlovce, teda muchy. Má veľkosť 5 až 6 milimetrov a je hnedastej farby. Keď sa uhniezdi na hostiteľovi, stráca krídla.
Počúvajte teda rady lekárov, ktorí odporúčajú chodiť do lesa v dlhých rukávoch a nohaviciach. Hlavu by ste si mali chrániť šiltovkou alebo klobúkom. Nezabúdajte ani na účinný repelent. Ak vás už lietajúci kliešť napadne a uhryznuté miesto na koži nezmizne ani po niekoľkých dňoch, radšej navštívte lekára.
Zdroj: pluska.sk