Ťažíme priveľa dreva?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pokiaľ sa v roku 1990 vyťažilo okolo 5,2 milióna kubíkov dreva, v roku 2014 to bolo až 9,4 milióna kubíkov. Podľa Kornela Rumana z Národného lesníckeho centra jedným z dôvodov zvýšenej ťažby sú slušné zásoby dreva - vraj je ho v hospodárskych lesoch stále dosť.
„Súčasné aj budúce ťažbové možnosti najviac ovplyvňuje predovšetkým výška zásob, prírastky, vek a množstvo lesných porastov, ale aj ich zdravotný stav," vysvetľuje. Preto ťažbu v najbližších rokoch neplánujú znižovať. „Ešte minimálne najbližších 30 rokov budú plánované ťažby na súčasnej úrovni," hovorí Ruman. Smerodajné podľa neho je, že sa lesy nedrancujú, lebo ťažba neprevyšuje prírastok lesov. „Stále neťažíme viac dreva, ako prirastie," tvrdí.
Juraj Vysoký z občianskeho združenia Prales je však presvedčený, že ospravedlňovanie vysokej ťažby tým, že stále narastie viac ako vyrúbeme, nie je namieste. „Do každoročných prírastkov sa totiž počítajú lesy na celom území Slovenska, teda aj v prírodných rezerváciách, národných parkoch či iných lesoch, kde je ťažba vylúčená alebo podstatne obmedzená. Prírastok a zásoby by sa mali zvlášť počítať v hospodárskych lesoch. Potom by sme videli, ako na tom naozaj sme."
Podľa odborných odporúčaní by sa nemalo ťažiť viac ako 60 percent objemu prírastku v lesoch. Ak by to bolo tak, v roku 2014 by bolo možné vyťažiť 7,5 milióna kubíkov. Lenže v tom roku sa v lesoch vyrúbalo takmer o dva milióny viac! „Prekračovanie tejto hodnoty je spôsobené vysokým podielom náhodnej - kalamitnej ťažby, ktorú treba v prevažnej miere čo najrýchlejšie spracovať," tvrdí Martin Lakanda, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia.
Podniky, ktoré lesy obhospodarujú, majú stanovenú mieru, koľko môžu v danom období vyťažiť. Výnimkou však býva práve ťažba po kalamitách. Ruman z Národného lesníckeho centra tvrdí, že takúto ťažbu musí obhospodarovateľ lesa spracovať zo zákona, aby sa napríklad v smrekových lesoch nepremnožili škodcovia. „Spracovaním náhodnej ťažby sa potom môže prekročiť celkový plánovaný objem ťažby. To sa následne prejaví aj v štatistike, koľko sa toho u nás naozaj vyťažilo."
Náhodná ťažba sa však podľa ochranára Vysokého môže ľahko zneužívať. „Podiel náhodnej ťažby sa už dlhodobo pohybuje od 40 až do 60 % z celkovej ťažby. Môžeme v takom prípade ešte rozprávať o nejakom plánovanom obhospodarovaní lesov?" pýta sa Vysoký a dodáva, že úrady nemajú kapacitu, aby všetky náhodné ťažby preverili. „Môže sa stať, že sa v mene náhodnej ťažby rúbu aj zdravé a nepoškodené stromy, alebo sa dá náhodná ťažba ľahko zneužiť aj na ťažbu v porastoch, kde nebola vôbec plánovaná," hovorí Vysoký zo združenia Prales. Podľa štátnych lesníkov sa však kontrola dodržiava. „Kontrolu náhodných ťažieb v súlade so zákonom má oprávnenie vykonávať príslušný orgán štátnej správy lesného hospodárstva, pričom sleduje, zisťuje a kontroluje, ako sa dodržiavajú zákony a predpisy," zdôrazňuje Ruman.
Enormen sa zvýšil aj záujem o energetické využitie biomasy. V roku 2013 bola na Slovensku spotreba dreva na energetické účely až 3,8 milióna ton. EÚ výrobu biomasy vo veľkom dotuje a spôsobila, že spracovanie akýchkoľvek foriem dreva na štiepku sa stalo veľkým biznisom.
Zdroj: Nový Čas Nedeľa