Slovensko-ukrajinský spor pre drevo
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ukrajinci oficiálne informujú o medzinárodnom incidente. Z 30-kilometrového úseku hranice so Slovenskom im podľa ich tvrdení zmizlo 2 500 kubíkov dreva za takmer pol milióna eur.
Vyrúbané stromy prepašovali na Slovensko cez najstráženejšiu hranicu, ktorú vo dne i v noci kontrolujú špeciálne systémy a stovky policajtov.
"Bolo vydané povolenie na ťažbu dreva v pohraničnej oblasti," hovorí náčelník ekonomického útvaru polície v Užhorode Andrej Ivankiv. "Máme zdokumentovaný prípad nezákonného výrubu lesa. Ten nastal v zóne hraničného pásma medzi Ukrajinou a Slovenskom," dodáva.
Guľatina sa podľa Ukrajincov nevyparila, ale presunula ihneď cez hranicu na Slovensko. Tvrdia, že na to majú dostatočné argumenty. Každý štát je zodpovedný za vlastnú stranu hranice. Ukrajinci tvrdia, že ich stromy síce spílili, no drevo nemajú. Slovenskí lesníci sa bránia, že určite rúbali iba tie svoje.
Previezť guľatinu cez zelenú hranicu mimo hraničných priechodov sa oficiálne nedá. Za minulý rok colná správa ani žiadnu výnimku neudelila. Zo slovenskej strany sa hraničný pás čistí od roku 2014. V spornom úseku vlastnia pozemky najmä Lesy Slovenskej republiky. Tie dohody s ukrajinskou stranou o výmene dreva odmietajú.
„Čo sa týka našich zamestnancov a našej činnosti, táto možnosť je úplne vylúčená. My nemôžeme ukrajinské drevo absolútne uviesť na trh v Slovenskej republike," hovorí riaditeľ odštepného závodu v Sobranciach Peter Pšak.
"Surovina z lesa sa nevyviezla na stranu Ukrajiny. Nemáme tam na to techniku ani ľudí," ozrejmuje Ivankiv. "Naše drevo pochádzalo z našich lesov a bolo to slovenské drevo," oponuje Pšak.
Lesy tvrdia, že stromy pre nich rúbali firmy, ktoré vzišli zo súťaže a boli pod dohľadom. "Všetky stromy, ktoré sú určené na ťažbu, sú vyznačené vopred," tvrdí Peter Pšak. "Sú tam pne, všetky stromy sme odevidovali a následne zobchodovali," ozrejmuje.
Dokázať nelegálny výrub a pašovanie dreva bude komplikované. O každý úsek hranice sa totiž stará iný vlastník pozemku. Nefunguje tu ani cezhraničná spolupráca.
"Zmluva, ani dohoda s Ukrajincami neexistuje. Na spomínanom úseku je ďalších 10 obhospodarovateľov lesa," vysvetľuje P. Pšak. Na úseku je ďalších 10 neštátnych majiteľov pozemkov, ktorí taktiež museli hraničný pás vyčistiť.
Na ochranu hraníc dohliada hraničná polícia. Na Ukrajine už súdia dvoch hraničiarov z Čopu, ktorí podľa obžaloby dovolili slovenským príjemcom rúbať les. Hraničná polícia u nás naopak obvinenia, že cez najstráženejšiu hranicu niekto previezol z Ukrajiny v prepočte 125 kamiónov nelegálne vyrúbaného dreva, nekomentuje.
Vyšetrovanie prípadu naberá u Ukrajincov na obrátkach. Slovenskí strážcovia hranice o probléme ale nič nevedia. Nikto ich oficiálne nekontaktoval.
Zdroj: noviny.sk, rtvs