Poslovia jari v arboréte
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na sledovanie vtáčej migrácie pri príležitosti Medzinárodného dňa vtáctva pozývali ornitológovia v piatok 1. apríla aj do Zvolena na Vítanie vtáčích poslov jari.
Už tradične sa táto akcia konala v Arboréte Borová hora. „Tento rok je o niečo viac rozvinutá vegetácia. Vlani sme ešte o takomto čase niekde mali sneh. Prvý apríl bol chladnejší," hovorí Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene. Sezóna je podľa neho posunutá asi o týždeň.
„Už sú tu druhy všetkých sťahovavých vtákov, ktoré prilietavajú zo severnej Afriky a južnej Európy," vysvetľuje A. Krištín.
V piatok bolo priam ideálne počasie na chytanie vtákov do sietí. Nepražilo slnko a ani nefúkal vietor, ktorý by siete nafukoval. Siete kontrolovali každú polhodinu. Množstvo vtáčích druhov, ktoré sa v piatok chytili do sietí, prekvapilo aj samotných ornitológov. V sieťach skončilo okolo dvadsať druhov, celkovo viac ako päťdesiat jedincov.
„Chytili sme napríklad aj králika zlatohlavého, najmenšieho vtáčika Európy. Ide o päťgramového vtáčika, ktorý tu zimuje. Máme aj glezga, ktorý má zasa najsilnejší zobák spomedzi vtákov, ktoré u nás žijú," predstavuje A. Krištín najzaujímavejšie druhy, ktoré našli v sieťach.
Desiatky detí prišli v piatok najmä zo zvolenských základných a stredných škôl, no cestu do arboréta si našla aj krupinská škola. Odborníci z Ústavu ekológie lesa im predstavovali jednotlivé druhy vtákov, krúžkovali ich a následne ich mohli deti vypustiť na slobodu. Samozrejme, ak správne odpovedali na otázku ornitológov. Tí takto zároveň mohli posudzovať vedomostnú úroveň žiakov. Paradoxne, niekedy deti zo škôlky vedeli viac ako starší žiaci zo základných škôl.
„Deň vtáctva sa na Slovensku pripomína od apríla v roku 1900, keď túto tradíciu v rámci Rakúsko-Uhorska založil známy slovenský rodák z Brezna Oto Herman. Ide pritom o jednu z ornitologických akcií s najdlhšou tradíciou na svete, ak nie najdlhšou. Tak napríklad, tradičné vianočné americké sčítavanie vtáctva, ktoré sa považuje za najstaršie sčítavanie vtáctva na svete, sa začalo až na Vianoce v roku 1900," vysvetľuje Ján Gúgh, hovorca SOS/BirdLife Slovensko.
Cieľom tohto sčítania v Amerike bolo pritom upozorniť na potreby ochrany a sčítania čím väčšieho počtu vtáctva namiesto jeho odstrelu. Na ochranu prírody pamätal aj prvý deň vtáctva u nás a nemenej aktuálna ostáva táto myšlienka aj dnes.
Zdroj: MY Zvolensko-podpolianske noviny