Po zelenej k vodopádu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Od novembra slúži verejnosti nový náučný chodník vo Vajskovskej doline.
Chodník, ktorého trasa vedie po zelenoznačenom turistickom chodníku z lokality Dve vody po Vajskovský vodopád, má dĺžku asi 9 kilometrov a prevýšenie 580 metrov. Po lokalitu Pálenice je chodník súčasne cyklotrasou. Tematicky nadväzuje na náučné panely „Spoločenstvo prírody", ktoré sa nachádzajú v obci Dolná Lehota, v lokalite Črmné a na Krpáčove.
Náučný chodník vo Vajskovskej doline má štyri zastavenia s informačnými panelmi v slovenskom a anglickom jazyku, ktoré návštevníkov zoznamujú nielen s najzaujímavejšími prírodnými hodnotami doliny, no tiež so zaujímavou históriou, ktorá sa s dolinou spája. V rámci budovania chodníka boli tiež opravené aj mostíky cez potok a upravená vyhliadková plošina pri vodopáde.
Prvý panel v lokalite Dve vody je venovaný histórii baníctva, najmä ťažbe antimónu v tejto oblasti a tiež spomienke na pád obrovskej lavíny v blízkej Kulichovej doline.
Druhé zastavenie na Smrečinách prináša informácie o národnej prírodnej rezervácii Skalka a tiež o partizánskych bojoch. Po prechode Slovenského národného povstania na partizánsky spôsob boja tu pôsobila časť 2. paradesantnej brigády.
Tretie zastavenie v lokalite Pálenice vás zoznámi s ťažbou a splavovaním dreva. V rámci tohto zastavenia sme označili aj časť hrádze pôvodného tajchu, ktorý slúžil v minulosti na tieto účely.
Štvrté zastavenie je pri jednej z najkrajších častí doliny – Vajskovskom vodopáde. Týmto zastavením končí nielen náučný chodník, ale aj zeleno značený turistický chodník, ktorý sem vedie. Z dôvodu zachovania zóny ticha, v závere doliny, bol zrušený zeleno značený turistický chodník do Krížskeho sedla a v súčasnosti je ukončený pri Vajskovskom vodopáde.
Po prehliadke vodopádu je potrebné sa vrátiť späť po chodníku na lokalitu Pálenice, odkiaľ možno pokračovať v turistike po žltoznačenom turistickom chodníku, príp. sa vrátiť po zelenoznačenom turistickom chodníku až na Črmné.
Chodník je výsledkom spolupráce Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny ZO Nízke Tatry a Správy NAPANT za finančnej podpory Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti.