Lesný komposesorát chce obnoviť tajch
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Tajchami je známa najmä oblasť stredného Slovenska, kde sa tieto vodné nádrže využívali ako zdroj energie pri ťažbe vzácnych kovov. Tajchy sa však nachádzajú aj v Liptove, kde slúžili lesníkom.
Lesníci si vodou silou uľahčovali prepravu dreva z odľahlejších dolín. Dnes sú skôr vzácnosťou, upadli s nástupom železnice a automobilovej dopravy. Tajch sa nachádza napríklad v Račkovej, Malužinskej alebo v Ľubochnianskej doline, ktorý je dnes ako jediný zrekonštruovaný a plní úlohu ochrancu lesa pred ničivými požiarmi.
Ďalší tajch sa nachádza v Ľupčianskej doline na odbočke zo štátnej cesty do známej osady Magurka, ktorá je miestnou časťou Partizánskej Ľupče. Jeho múr zadržiaval vody Ľupčianky, ktorú tvoria menšie potôčiky vytekajúce z horských dolín. Dnes badať v krovinách a stromoch zvyšky kedysi dôležitej technickej stavby. Lesný komposesorát chce tajch v doline obnoviť. Pokiaľ sa im podarí získať eurofondy. Ľupčianska dolina takto obnoví jedinečnú stavbu, ktorá bude plniť niekoľko úloh naraz.
„Náš komposesorát patrí k najväčším na Slovensku, obhospodarujeme približne 7500 hektárov lesa, ktorý musíme chrániť pred požiarmi. Dolina je veľká a takto by sme získali blízky a dostupný vodný zdroj nielen pre nás, ale aj pre širší región, z ktorého bude možné čerpať vodu pri hasení požiaru," povedal Július Sokol, tajomník Lesného komposesorátu pozemkové spoločenstvo (LKPS) v Partizánskej Ľupči.
Práve pre protipožiarnu úlohu si myšlienka obnovenia tajchu získala podporu vedenia profesionálnych liptovskomikulášskych hasičov. Priklonilo sa aj vedenie obce, ktoré prostredníctvom Dobrovoľníckeho hasičského zboru vlani vyčistilo tajch a okolie. Hrádza je stále ?v dobrom stave
Július Sokol pripomenul aj ďalšie dôležité úlohy. „Tajch by sme chceli obnoviť do jeho pôvodnej historickej podoby. Je to atraktívna historická a technická pamiatka, ktorou by dolina získala ešte viac na atraktivite a posilnil by sa aj turizmus," povedal Sokol.
Tajch by mal dolinu chrániť aj pred povodňami, pretože dokáže zadržať prívalovú vodu.
Päť metrov vysoká hrádza je po rokoch v pomerne dobrom stave aj vďaka systému prepúšťania vody. Kým na ostatných tajchoch sa voda vypúšťala len cez vrchol hrádze, v Ľupčianskej doline boli na to prepady v dolnej časti. Voda sa teda vypúšťala spodkom cez dva priepusty a len v prípade potreby sa vypustila aj vrchným prepadom. " vysvetlil Sokol. Miestny názov pripomína dávne využitie
Zámer výstavby tajchu sa spomína už v roku 1814. Vedenie komposesorátu sa do jeho stavby alebo dostavby pustilo v roku 1819. Dotlačili ho k tomu veľké suchá.
V potoku nebolo dostatok vody, aby sa dal využiť na splavovanie dreva. Tajch mal vodu zadržať, keď bolo treba, tajchár otvoril stavidlá, voda v potoku stúpla a chlapi potom už ľahko prepravili drevo do dediny.
„Drevo splavovali po miesto v obci s názvom Plavisko, je to neďaleko horného pohostinstva. Tam sa naložilo na konské záprahy a odvážalo sa na pílu do Liptovskej Teplej," opísal Štefan Banert, predseda LKPS v Partizánskej Ľupči.
Na tajchu postavili drevený domček, ktorý slúžil pre obsluhu a robotníkov komposesorátu, ktorý sa oň starali a pravidelne ho udržiavali. Chcú oživiť technickú pamiatku
Tajch tamojší lesníci využívali ešte v medzivojnovom období. „Drevo sa potom začalo z ľupčianskej doliny zvážať na autách a význam tajchu upadol, rovnako ako celá stavba," povedal Š. Banert.
Tajch by chceli obnoviť do historickej podoby. Opravia priehradný múr, osadia naň zábradlie, aby sa dalo po ňom bezpečne chodiť, postavia aj drevený domček pre obsluhu tajchu.
„Chceme zachovať dedičstvo našich predchodcov, ktorí na tú dobu vybudovali unikátne technické dielo. Zachová respektíve sa obnoví historická pamiatka, na ktorej sa zmení len účel využívania a ochráni sa aj majetok podielnikov," dodal J. Sokol.
Zdroj: sme.sk