Krásne, ale jedovaté
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V prírode na jar striehne nebezpečenstvo v podobe jedovatých rastlín.
Už v čase, keď sa topí sneh, možno nájsť v prírode prvé nebezpečné rastliny – snežienku jarnú (Galanthusnivalis) a vzácne u nás rastúcu, a preto chránenú bleduľu jarnú (Leucojumvernum). Obe obsahujú 20 alkaloidov, ktoré sa ukladajú hlavne v cibuľke; otravy zaznamenané síce neboli, ale čert nikdy nespí.
K otrave môže prísť, ak sa pomýlite pri zbere cesnaku medvedieho (Alliumursinum) a s ním nazbierate aj konvalinku (Convallaria majalis). Jej cibuľka je toxická a stalo sa už veľa prípadov, keď si ľudia splietli doma skladované cibuľky narcisov, tulipánov, klívie a amarylky (či konvalinky) s obyčajnou cibuľou a nakrájali si ich do šalátu či praženice.
Na jar deti často zberajú iskerníkovité rastliny, ktorých čerstvá šťava obsahujú toxický laktón protoanemonín, spôsobujúci ťažko sa hojace zápaly kože a slizníc. Nachádza sa napríklad v šťave blyskáča (Ficaria verna) hojného na lúkach i v záhradách, na vlhkejších lúkach rastúcej veternice (Anemone), pri okrajoch lesa rastúceho ponikleca (Pulsatilla)i na močaristých miestach hojného záružlia (Caltha palustris). Šťava sa síce ľudovo traduje ako antireumatikum, ktoré však namiesto liečby privodí vážne poškodenia kože.
Neverte ani ľudovým odporúčaniam, že chochlačky (Corydalis), tiež na jar kvitnúce voňavými kvetmi, sú dobré proti závratom a pri nervových poruchách; obsahujú jedovaté alkaloidy, ktorých základom je bulbokapnín vyvolávajúci otravy s podobnými príznakmi, ako pozorujeme pri zápale mozgových blán.
Zdroj: Korzár, košický denník