Drony na lesných chodníčkoch
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Skupina švajčiarskych výskumníkov vyvinula softvér, pomocou ktorého dokáže dron identifikovať lesné chodníky a podľa nich sa aj pohybovať.
Mohli by tak napríklad pomáhať pri pátraní po stratených ľuďoch v lesoch a horských oblastiach. Informáciu zverejnili na webe Zürišskej univerzity.
- Malé drony doposiaľ nezvládali samostatný let v ťažkom teréne, aký predstavujú napríklad husté lesy. V takomto prostredí aj malá chyba znamená haváriu. Stroje preto potrebujú výkonný "mozog", aby rozoznali svet okolo seba, - povedal člen výskumného tímu profesor Davide Scaramuzza.
Interpretácia snímok lesného prostredia je podľa vedcov veľmi ťažká nielen pre počítač, problémy môže narobiť aj človeku. Aby to dokázal malý dron, vedci mu implementovali výkonné algoritmy hlbokej neurónovej siete (Deep Neural Network). Softvérové rozoznávanie lesných chodníkov a samostatnému pohybu predchádzalo zdĺhavé učenie. Výskumníci sa vybrali po lesných chodníkoch s fotoaparátmi na hlavách a zabezpečili dostatok „učebného materiálu" v podobe viac ako 20 tisíc snímok.
Úsilie vedcov korunoval úspech. Zariadenie dokázalo pri testovaní na nových chodníkoch nájsť správny smer s 85-percentnou úspešnosťou. Ľudia zvládli podobnú úlohu iba na 82 percent.
Výskumníci z Kórejského inštitútu pokročilých technológií a vedy (KAIST) zasa vyvinuli ohňovzdorný prieskumný dron. Lieta, lozí po stenách a je odolný voči vplyvu plameňov. Pokrývajú ho aramidové vlákna, ktoré chránia elektroniku aj mechanické komponenty pred priamym vplyvom plameňov. Pod týmto povrchom sa nachádza vrstva naplnená vzduchom a termoelektrický chladiaci systém. Ten pomáha udržať teplotu vzdušnej vrstvy vo vymedzenom teplotnom rozmedzí. Mohol by pomôcť aj pri prieskume a hasení lesných požiarov.
Zdroj: zu, zive.sk