Drevostavba roka podľa verejnosti
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Svojho favorita v súťaži Drevostavba roka 2015 si vybrala okrem odbornej poroty už aj verejnosť.
Už na výstave Nábytok a bývanie a Moderné drevodomy v Nitre 10.3.2016 vyhlásila odborná porota výsledky v súťaži „Drevostavba roka 2015". Súťaž organizovala štvrtý krát Sekcie drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky. Jej cieľom je spopularizovať stavby na báze dreva, ktorých výstavba môže byť významným faktorom pri reštartovaní stavebníctva a tým aj ekonomiky Slovenska. Navyše sa pomocou zvýšeného dopytu po drevostavbách môže prejaviť podpora používania dreva ako domácej strategickej obnoviteľnej suroviny 21. storočia v stavebníctve a v produktoch s vyššou pridanou hodnotou.
Okrem posudzovania stavieb odbornou porotou, mohli o svojom favoritovi rozhodnúť aj návštevníci výstavy Nábytok a bývanie a Moderné drevodomy v Nitre (8.3. – 13.3.2016) pomocou hlasovacích lístkov. Celkovo v tomto hlasovaní odovzdali 4735 hlasovacích lístkov. Hlasovanie bolo otvorené aj na internete na stránkach www.zsdsr.sk a www.mojdom.sk a skončilo sa po výstave a CONECO Racioenergia v Bratislave (25.3. – 28.3.2015) Takto hlasovalo celkovo 1136 návštevníkov.
Odborná porota určila prvenstvo plávajúcemu domu Oliver, verejnosť EcoCube Max+ (podrobnosti na www.zsdsr.sk).
Od roku 2008 do roku 2015 sa podiel moderných drevostavieb na odovzdaných nových rodinných bytových domoch na Slovensku zvýšil z 5% na viac ako 10%. Ročne sa na Slovensku postaví a odovzdá približne 700 nových rodinných domov, ktoré sú postavené z konštrukčného systému na báze dreva. Sekcia drevostavieb ZSD SR (SD ZSD SR) si uvedomuje potenciál, ktorý sa v rozvoji stavieb na báze dreva skrýva. Do roku 2025 si SD ZSD SR dala za cieľ tento podiel zvýšiť na 30%. „Považujeme za nevyhnutné, aby sme na Slovensku šírili osvetu najmä medzi projektantmi a architektmi, ktorí postupne znovuobjavujú krásu a efektívnosť takého úžasného materiálu, akým drevo bezpochyby je. Dlhodobo sa nám osvedčila odborná spolupráca s predstaviteľmi akademickej obce. Na Slovensku sa boríme predovšetkým s legislatívnymi prekážkami, ktoré sa premietajú do našich požiarno – bezpečnostných predpisov a vnímajú drevo ako horľavý materiál. Pritom prax z okolitých krajín nás presviedča o tom, že drevo má voči tzv. nehorľavým materiálom často oveľa väčšie výhody aj z tohto aspektu", hovorí predseda sekcie, Ing. Ján Sitek z firmy Drevodom Orava.
Zdroj: zsdsr.sk