Budúcnosť voľnežijúcej zveri je v našich rukách
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Už tretí krát sa na celom svete 3. marca slávil Svetový deň divej prírody.
V roku 2013 vybralo valné zhromaždenie OSN tento dátum preto, lebo v roku 1973 bol v tento deň vo Washingtone podpísaný medzinárodný dohovor CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) - Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín. Doteraz sa k nemu pristúpilo 181 krajín sveta a na Slovensku je uplatňovaný od roku 1992.
Témou tohtoročných osláv bolo "Budúcnosť voľne žijúcich živočíchov je v našich rukách". Najväčšími hrozbami pre voľne žijúce živočíchy je strata ich biotopu, intenzívne poľnohospodárstvo, pytliactvo a obchod poháňaný nadnárodnými skupinami organizovaného zločinu. Nielen vlády, zákonodarcovia, colníci, ochranárske štátne a mimovládne organizácie majú vyvíjať úsilie na ochranu voľne žijúcich živočíchov. Je tiež na každom občanovi prispieť k ochrane voľne žijúcich živočíchov a ich biotopov napríklad odmietnutím kúpy nelegálne získaných rastlín a živočíchov, alebo výrobkov z nich.
Štátna ochrana prírody SR pripravila prostredníctvom svojich organizačných útvarov pre školy a verejnosť rôzne podujatia. Správa NAPANT 1. a 3. marca v prírodovednom oddelení Stredoslovenského múzea v Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici uskutočnila pre mamičky na materskej dovolenke a ich deti prezentáciu Múzeum pre najmenších, kde mamičky dostanú tipy na hry s najmenšími v prírode, ako aj tipy na výlety do prírody v okolí Banskej Bystrice. V dňoch 15.-17. marca pripravuje výukový program v MŠ Karpatská 3 v Banskej Bystrici zameraný na lesné živočíchy.
Správa CHKO Východné Karpaty v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach a Vihorlatskou knižnicou v Humennom pozýva širokú verejnosť na výstavu Krásy krasu. Výstava bude 3. až 31. marca vo Vihorlatskej knižnici v Humennom. Pre skupiny, ktoré sa prihlásia vopred, bude pripravené premietanie filmu Vodou tvorená, suchom morená.
Správa NP Malá Fatra a Škola ochrany prírody vo Varíne uskutočnila 24. februára interaktívne programy pre školy venované poznávaniu a ochrane vtáctva. Žiaci 3. ročníka ZŠ Lichardovej v Žiline absolvovali program so zážitkovými aktivitami Prečo má bocian dlhé nohy? v rámci ktorého sa naučili poznávať vtáky podľa hlasov, dozvedeli sa ako ich chrániť a ako pomôcť poranených vtákom a živočíchom. Žiaci 5. ročníka sa dozvedeli zaujímavosti o vtáčom sťahovaní a čo je vtáčia kriminalita, učili sa poznávať vtáky a tiež ako chrániť a pomôcť poranených živočíchom.
Zdroj: ŠOP SR