Význam budovania oplôtkov: Veľký rozdiel v drevinovom zložení oplotených kultúr a mimo nich
- Zverejnené v Videá
- Komentáre (7)
Spoločnosť PRO POPULO Poprad, obhospodarujúca 13 000 hektárov lesov Spišského biskupstva, sa dlhodobo snaží sadiť do oplôtkov atraktívnejšie dreviny z pohľadu zveri, v dôsledku ich silného ataku najmä vysokou zverou. Podľa cirkevných lesníkov je to najúčinnejšia ochrana mladých lesných kultúr a na niektorých lokalitách si bez nej pestovanie viacerých druhov hospodárskych drevín v lesoch už nevedia ani predstaviť.
Na popradskej strane obhospodarovaného majetku pod Kráľovou hoľou v nadmorskej výške od 750 do 1 550 m n. m. (správy lesov Spišské Bystré, Hranovnica a Spišská Teplica) vysádzajú podľa slov vedúceho lesnej prevádzky Ing. Tomáša Hutyru najmä buk a smrekovec. Smrek sadia na severných expozíciách v nadmorskej výške nad 1 200 m n. m. Jedľu a javor umiestňujú takmer výhradne do oplôtkov.
Na podhradskej strane (Správa lesov Spišské Podhradie) sadia na južných expozíciách dub zimný len do oplôtkov. V tejto časti obhospodarovaného majetku spoločnosť PRO POPULO Poprad postavila v rokoch 2016 – 2019 z vlastných zdrojov viac ako 5 kilometrov oplôtkov. V nasledujúcich troch rokoch prostredníctvom Projektu Štátnej ochrany prírody SR - Prírode blízke obhospodarovanie lesov dostavali cirkevní lesníci ďalších 10 kilometrov oplôtkov.
Na území Správy lesov Spišské Podhradie v lokalite Mestské hory riaditeľ spoločnosti Ing. Peter Petrík na videu ukazuje, aký je rozdiel v drevinovom zložení vo vnútri oplôtku, vybudovanom v roku 2015 a mimo neho, kde je zastúpenie drevín v dôsledku ataku zveri nepomerne chudobnejšie.
Komentárov
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.