Neuveriteľná správa z Japonska: Drevo mieri už aj do vesmíru!
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Drevo je skutočne univerzálnym materiálom s neuveriteľnými možnosťami využitia. Potvrdzuje to aj prekvapivá informácia z krajiny vychádzajúceho Slnka. Japonská drevárska firma Sumitomo Forestry a Kjótska univerzita začali spoločne vyvíjať prvú drevenú družicu na svete s cieľom minimalizovať znečistenie vesmírnym odpadom. Prvá takáto družica by mala vzniknúť najneskôr do roku 2023. Informácia je zverejnená na internetovej stránke Odpady-portal.sk.
Odpady-portal.sk ďalej v článku uvádza, že vesmír je plný viac ako 23 000 identifikovaných umelo vytvorených fragmentov, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre fungujúce kozmické lode. Takao Doi, profesor na Kjótskej univerzite a bývalý japonský astronaut je znepokojený tým, že všetky satelity, ktoré sa vracajú späť do zemskej atmosféry, horia a vytvárajú drobné čiastočky oxidu hlinitého, ktoré by sa vznášali niekoľko rokov v horných vrstvách atmosféry. „Časom to ovplyvní aj životné prostredie na Zemi. Ďalšou fázou bude vývoj inžinierskeho modelu družice, následne zostrojíme funkčný model," vysvetlil T. Doi.
Firma Sumitomo a Kjótska univerzita oznámili, že odštartovali výskum rastu stromov a spôsobu využitia drevených materiálov v kozmických podmienkach. Prvá fáza spočíva v experimentoch s rôznymi druhmi dreva v extrémnych podmienkach na Zemi. Použité drevené materiály majú byť vysoko odolné voči zmenám teploty, ako aj slnečnému žiareniu.
Odpady-portal.sk dodáva, že keď sa drevená družica vráti na obežnú dráhu smerom k Zemi, drevo kompletne zhorí bez toho, aby sa do atmosféry uvoľnili toxické látky alebo iný odpad. Keď dopadne na zemskú atmosféru, zhoria aj trosky. Partneri projektu sú presvedčení, že ich drevený satelit poskytne oproti tradičnému variantu značné výhody. Veria, že drevený rám môže byť použitý na umiestnenie komponentov, ktoré sa využívajú na prenos údajov alebo na reguláciu polohy.