Vojenskí lesníci sa podieľajú na vývoji pásového lesného stroja: Ľahký, užitočný a ekologický, v štádiu funkčného modelu, pomôže pri výchove lesa
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR na sociálnej sieti uvádza, že rast ekonomickej a ekologickej náročnosti sa samozrejme premieta do hospodárenia a finančnej kondície lesných podnikov. Rast výrobných nákladov najmä na pracovnú silu a energie v kombinácii so zvýšenými požiadavkami na ochranu životného prostredia sa odrážajú na postupnom znižovaní ekonomickej výkonnosti. Ak sa podnikom darí horšie, nie je to dobrá správa najmä pre naše lesy,pretože menej investícií sa dostane do obnovy lesov. Preto je potrebné nájsť opatrenia, ako na ekonomicko-ekologické faktory reagovať.
Odpovede na riešenie financovania a riziká s tým spojené hľadali domáci a zahraniční účastníci jubilejnej 30-tej Medzinárodnej vedeckej konferencie: Financovanie Drevo Les 2024, ktorú v dňoch 27.- 28.11.2024 zorganizovala Technická univerzita vo Zvolene s podporou štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR.
Generálny riaditeľ VLM SR š. p. Ján Jurica publiku na konferencii priblížil fungovanie a vývoj podniku v priebehu uplynulých piatich rokov. „Sme pod tlakom globálnej ekonomickej a ekologickej reality a preto hľadáme riešenia, ktoré zastabilizujú financovanie podniku do budúcnosti,“ povedal. Uviedol, že práve VLM SR, š. p. zrealizoval a aj v súčasnosti realizuje množstvo opatrení, ktoré majú pozitívny vplyv na financovanie a ochranu životného prostredia. „Pristúpili sme k racionalizácii personálu, zefektívneniu činností, znižovaniu energetickej náročnosti, znižovaniu emisií a zároveň zvyšovaniu ochrany našej prírody,“ dodal J. Jurica.
O jeho slovách sa účastníci mohli presvedčiť počas druhého dňa konferencie v rámci série ukážok, ktoré v Centre výcviku Lešť pre nich pripravil štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR. Prvou zastávkou bola ukážka harvestora – menšieho lesného stroja, ktorý nahradil nedostatkovú a finančne náročnejšiu ľudskú a konskú pracovnú silu.
Ďalšou zastávkou bol pásový lesný stroj, na ktorého vývoji sa štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR podieľa. „Je to stroj, ktorý na trhu chýba. Je ľahký, veľmi užitočný a maximálne ekologický. Sme v štádiu funkčného modelu, snažíme sa o zdokonaľovanie jeho funkcionality, tak aby sme dospeli k prototypu. Ak by sa nám jedného dňa v budúcnosti podarilo ponúkať ho aj komerčne, bolo by to pekné zavŕšenie nášho úsilia,“ dodal J. Jurica.
Pásový lesný stroj nepoužíva žiadne tekutiny, je nehlučný, má elektrický pohon, žiadne emisie, disponuje vlastnými vymeniteľnými batériami a jeho účelom je pomoc pri výchove lesa.