V Betliari poľovali aj potentáti
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Rožňavskí lesníci oslávili nedávno 40. výročie vzniku zverníka v Betliari. Pri tejto príležitosti odhalili dielo sochára Alojza Štrobla, Medveď s muflónom.
Traduje sa, že obe zvieratá priviezol do Betliara gróf Andrássy a pomerne dlhý čas žili na panskom majetku vo vzájomnej zhode. Jedného dňa medveď muflóna napadol a zabil. Práve tento výjav Štrobl zobrazil a umelcova plastika krášli odvtedy park pred budovou Lesnej správy v Betliari.
Lesníci zároveň pokrstili DVD, zachytávajúce vývoj zverníka od roku 1967 po súčasnos, ktoré je zatiaľ jediným filmovým dokumentom určeným pre budúce generácie.
Začal to Andrássy
Z poľovníckeho hľadiska patrilo územie Gemera medzi významné poľovné revíry odnepamäti. Historické dokumenty hovoria o tom, že cielený chov poľovnej zveri založil v Betliari gróf Emanuel Andrássy ešte v roku 1885. Svoj domov tu vtedy našlo 16 jeleníc a 5 jeleňov zo Zemplína. O dva roky neskôr k nim pribudlo 20 danielov a o ďalších osem rokov sa v Betliari ocitli aj muflóny.
Novodobá história zverníka sa datuje od roku 1967 a hlavný zámer vtedajšieho vedenia znel: pomocou intenzívneho chovu dosiahnu čo najkvalitnejšiu trofejovú zver. Poľovačke v Betliari neodolali mnohí štátni potentáti bývalého Československa i Zväzu sovietskych socialistických republík.
"Poľovačkuu nás absolvovalo množstvo čelných predstaviteľov bývalého režimu, ale aj rodinných príslušníkov vlád po roku 1989. Nebudem ich menova, no nie všetci sa u nás správali slušne," podotkol s úsmevom riaditeľ Lesov SR, štátny podnik Banská Bystrica OZ Rožňava, Arpád Kavečanky.
Zvernica chce by medzi najlepšími
Zvernica v Betliari je výnimočná tým, že sa v nej vyskytujú takmer všetky hlavné druhy poľovnej zveri, nevynímajúc veľké šelmy ako medveď, vlk a rys. Od roku 2004 spojili lesníci dve najkvalitnejšie populácie jelenej zveri na Slovensku. Do Betliara priviezli zvieratá z Chránenej poľovnej oblasti Poľana a z oblasti severovýchodného Slovenska.
Rožňavskí lesníci majú v pláne by tými najlepšími. Chcú totiž dosiahnu nadpriemernú trofejovú kvalitu a každoročne produkova takzvané zlaté trofeje, ktoré pre milovníkov lovu majú nesmiernu cenu.
(zdroj: Gemerský denník KORZÁR, 5.11.2007)

















