Vedecké poznatky a politickí aktéri s mocou: Bariéry a riešenia analyzovali vo výskumnej úlohe odborníci z lesníckej fakulty
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Tím vedcov z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene v práci nazvanej Prenos vedeckých poznatkov do lesníckej praxe prostredníctvom modelu RIU: Skúsenosti z transdisciplinárneho projektu ALTERFOR v úvode konštatuje, že v praxi častokrát pozorujeme neprepojenosť medzi praxou a (najnovšími) vedeckými poznatkami v rôznych sektoroch hospodárstva.
Tzn., že na jednej strane sa v praxi nevyužívajú vedecké poznatky, alebo na strane druhej vedecká komunita častokrát nekladie dôraz na dôkladnú disemináciu, využitie alebo aplikáciu svojich výsledkov v praxi. Konkrétne v prípade Slovenska, príčinami komplexného a zložitého prenosu poznatkov do praxe sú vo všeobecnosti najmä bariéry právneho a ekonomického charakteru (napr. dostupnosť finančných zdrojov), bariéry v podnikateľskom priestore (napr. obava z ohrozenia výrobného tajomstva) alebo bariéry vo výskumných inštitúciách a univerzitách (napr. náročnosť a administratívne zaťaženie vedeckých pracovníkov). Štúdia slovenských vedcov bola uverejnená v Zprávach lesnického výzkumu 68, 2023, na Lesmedium.sk ju publikujeme v prílohe k článku.
V Analýze metód aplikovaného výskumu autori uviedli, že pozorovanie bola premyslená snaha zistiť, čo sa naozaj deje. Konkrétne pozorovanie prebiehalo počas integrácie – 38 osobných rozhovorov a troch pracovných seminárov (skupinovej diskusie), čo predstavovalo okolo 60 hodín pozorovania. Výhodou bolo, že neštrukturalizované pozorovanie zvýšilo pochopenie komunikačného procesu prebiehajúceho v experimentálnom území Podpoľanie. Zároveň odhalilo vlastnosti, správanie, názory, postoje a aktivity aktérov z formálneho a neformálneho hľadiska, ako aj doplnkové informácie k analýze aktérov. Krížová kontrola a doplnenie boli kvalitatívne[1]ho charakteru.
„Analyzovaný model RIU, ktorý je založený na akceptovaní základného rozdielu medzi vedou a politikou, hľadá čiastočnú integráciu, ktorá zachováva tieto rozdiely a zároveň na nich stavia s cieľom poskytnúť most pre prenos poznatkov. Skúsenosti z projektu ALTERFOR ukázali, že hoci výsledky jeho riešenia získali značnú pozornosť, vzhľadom na existujúce záujmy a moc (politických) aktérov, len niektoré informácie boli vložené do existujúcich poznatkov a expertízy (politických) aktérov a povedú k vzniku ich nových poznatkov a akcií. Presnejšie povedané, výberovým procesom neprechádzajú vedecké poznatky ako celok, namiesto toho len časť vedeckých informácií, vybraných v rámci záujmovo orientovanej komunikácie sú využité aktérmi (s mocou) v praxi,“ zhrnuli autori výsledky štúdie.