Systém medzinárodných štandardných ukazovateľov TUOL: Návrh pre Európu prišiel zo Slovenska
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Analytik lesného hospodárstva Ing. Igor Michalík vypracoval dokument nazvaný Zabezpečenie strategických cieľov trvalo udržateľného obhospodarovania lesov Európy do roku 2030 a ich kontrola prostredníctvom systému štandardných medzinárodných ukazovateľov.
„Nová stratégia lesov Európy do roku 2030 vytvára priestor pre medzinárodný koordinovaný postup riešenia strategických zámerov lesníctva a lesného hospodárstva európskych štátov. V medzinárodných pripomienkach k „Novej stratégii lesov Európy do roku 2030“ bolo za Slovenskú republiku navrhnuté zavedenie systému medzinárodných štandardných kritérií (ukazovateľov) trvalo udržateľného obhospodarovania lesov (TUOL) v európskych štátoch.
Aplikácia systému v medzinárodnom kontexte vychádza z poznatkov komplexného hodnotenia stavu lesov a lesného hospodárstva v Slovenskej republike a možnosti zavedenia parametrov trvalo udržateľného obhospodarovania lesov v lesnícky vyspelých európskych štátoch, ako je Česká republika, Rakúsko, vybrané spolkové krajiny SRN, Švajčiarsko, Slovinsko, Švédsko, Fínsko, Nórsko a pod.
Návrh zavedenia systému štandardných medzinárodných ukazovateľov trvalo udržateľného obhospodarovania lesov v európskych štátoch bol predložený a je evidovaný v Centre Europe Direct pod číslom 1654 256 a 1 698 610,“ píše v úvode autor dokumentu.
Zavedenie systému štandardných medzinárodných ukazovateľov trvalo udržateľného obhospodarovania lesov v európskych štátoch vytvára podľa Ing. Igora Michalíka reálne predpoklady pre vypracovanie dokumentov Európskej komisie a Rady Európskej únie a zabezpečenie kontroly plnenia uznesení ministerských konferencií o ochrane lesov v Európe v rámci programu celoeurópskeho procesu FOREST EUROPE, do ktorého je zapojených 46 signatárskych krajín.
Dokument vypracovaný Ing. Igorom Michalíkom uverejňujeme v prílohe k tomuto článku.