Lesnická práce uverejnila rozhovor s Petrom Gogolom: Najväčším nepriateľom lesníkov na Slovensku sú sami lesníci
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Prestížny český odborný časopis Lesnická práce uverejnil rozhovor so šéfredaktorom jediného lesníckeho a zároveň najstaršieho odborného časopisu na Slovensku LES & Letokruhy Petrom Gogolom s názvom Najväčším nepriateľom lesníkov na Slovensku sú sami lesníci. P. Gogola v interview odpovedal na otázky českých kolegov, ktorí sa zaujímali o jeho názor na to, ako sa vážne spoločenské a politické zmeny na Slovensku za ostatné roky premietli do fungovania lesníckeho sektora u nás, v akom stave sa nachádza a aké problémy rieši lesníctvo na Slovensku. Časť rozhovoru uverejňujeme na portáli Lesmedium.sk. Celý rozhovor, ktorý bol uverejnený v Lesnické práci 8/2020, nájdete v pdf formáte v prílohe k tomuto článku.
Zaznamenali jsme informace, že by slovenské státní lesy měly plošně přejít na výběrný způsob hospodaření. Můžete prosím tuto informaci uvést na pravou míru, vysvětlit? Existuje k němu politická vůle? A jak tento návrh vnímají slovenské profesní svazy?
„Nie je to pravda, je to nesprávne interpretovaná idea ministra Mičovského. Výberkové hospodárenie v lese je jeho srdcovou záležitosťou, ale on sám chápe, že zavádzať tento hospodársky spôsob celoplošne je nezmysel. Vedúci Katedry pestovania lesa na Lesníckej fakulte TU vo Zvolene prof. Milan Saniga tvrdí, že na Slovensku sú pre to podmienky len na troch percentách lesných pozemkov. V programovom vyhlásení je deklarovaný zámer zavádzať v lesoch prírode blízke hospodárenie. Táto formulácia sa dostala aj do novely zákona o lesoch, definuje ho – citujem - ako „pestovné a obnovné postupy, zamerané na vytváranie a pestovanie lesov s diferencovanou vekovou, druhovou, genetickou a priestorovou štruktúrou v maximálnej možnej miere sa približujúcou prirodzeným lesom.“ Zatiaľ však nad celou vecou visí niekoľko otáznikov: chýbajú vykonávacie predpisy, je otázne ako celú vec uchopí HÚLka, v prevádzke to vyvoláva rozpaky.“
V roce 2017 vznikla občanská ekologická iniciativa „My sme les“, která získala příznivce z řad známých osobností, ale i vědců. Tato iniciativa požaduje ponechat nejméně pět procent rozlohy Slovenska bez zásahů člověka (pro srovnání Hnutí Duha v ČR chce prosadit bezzásahovost na třech procentech území ČR). Tato bezzásahová území by pravděpodobně byla převážně v lesích. Jakou podporu má daný návrh u široké veřejnosti, resp. politické reprezentace?
„My sme les“ bola veľmi dobre pripravená a zrealizovaná kampaň, ktorá oslovila najmä mestskú populáciu. Mala jednu drobnú chybičku – používala lož a manipuláciu ako základné nástroje (napríklad protagonisti kampane sa fotografovali vo Vyšnej Boci pred vyťaženou kalamitnou plochou hospodárskeho lesa s transparentom, ktorý tvrdil že sú v národnom parku). Kampaň ale priniesla svoje „plody“ – verejnosť masírovaná cez sociálne siete do značnej miery uverila téze o potrebe zavedenia bezzásahového režimu v lesoch národných parkov a známeho aktivistu Erika Baláža „katapultovala“ do politiky. V parlamentných voľbách 29.2. chýbalo len pár sto hlasov, aby sa strana, za ktorú kandidoval dostala do parlamentu. Ktovie, možno by už bol ministrom životného prostredia.“