Čas na zmenu?
LIGNUMEXPO LES 2016
(27.9. – 30.9.)
Posledný septembrový týždeň sa na výstavisku Agrokomplex v Nitre niesol v duchu lesnícko-drevárskom: už tradične sa otvorili brány medzinárodného veľtrhu LIGNUMEXPO LES. Drevárska výstava mala svoj jubilejný 20. ročník, lesnícka výstava sa konala po 16-tykrát.
Na slávnostnom otvorení prehovoril k prítomným štátny tajomník rezortu pôdohospodárstva Gabriel Csicsai, po ňom generálny riaditeľ výstaviska Agrokomplex Mário Dinga a poverený generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Jozef Staško. Všetci traja vyslovili presvedčenie, že veľtrh bude úspešný. Skutočnosť, že LIGNUMEXPO je organizovaný s podporou európskej federácie výrobcov drevospracujúcich technológií EUMABOIS, dodáva veľtrhu medzinárodnú prestíž.
Výstavná plocha 12 tisíc m3, viac ako 160 vystavovateľov a spoluvystavovateľov zo Slovenska, Čiech, Rakúska, Nemecka, Talianska a Poľska. To sú základné údaje, rámcujúce parametre veľtrhu. Program výstavy bol pomerne bohatý, i keď jeho značná časť bola orientovaná na odbornú verejnosť, čo sa podpísalo na návštevnosti. Zväz spracovateľov dreva SR pripravil tematicky orientované semináre, nazvané Drevársky, Drevostavbársky a Nábytkársky deň. Hneď v prvý deň výstavy sa uskutočnila prednáška Transparentný trh s drevom, na ktorom poverený generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Jozef Staško predstavil odbornej verejnosti Nové zásady a priority obchodnej politiky. So záujmom sa stretol aj seminár o skúsenostiach s predajom dreva na pni.
Lesnícka časť veľtrhu bola skromnejšia ako po iné roky – tentokrát absentovali Štátne lesy TANAPu a Vojenské lesy a majetky, š.p. Vysvetlenie je prosté – v máji sa dôstojne prezentovali na výstave Poľovníctvo a príroda. Ale rozpočet na marketing asi nepustí... Takže jediným veľkým vystavovateľom bol štátny podnik LESY SR. Okrem veľkej expozície v pavilóne F to boli tradičné prezentačné stánky Odštepného závodu lesnej techniky a OZ Semenoles (ten bol - ako vždy - zelenou oázou v záplave lesnej techniky a drevoobrábajúcich strojov).
Popri odborných podujatiach sa organizátori snažili prilákať pozornosť laickej verejnosti. Rozhodli sa vsadiť na Drevorubačskú show Martina Komárka – Stihl Timbersports. Každý deň v stanovený čas prebiehali na terase pred pavilónom F divácky atraktívne a celosvetovo populárne súťaže v rúbaní a pílení dreva. Priestor dostali aj záujemcovia z publika, ale hlavným „showmanom“ bol viacnásobný majster Európy, vicemajster sveta a držiteľ viacerých rekordov Martin Komárek. Bezpochyby, bolo sa na čo pozerať.
Hodnotiaca komisia udelila ocenenia v šiestich kategóriách, z toho v dvoch lesníckych.
V kategórii Lesné hospodárstvo získal ocenenie vystavovateľ Mendelova univerzita v Brne za lesnú lanovka Larix Lamako (výrobca LESY SR, š.p., OZLT Banská Bystrica). Komisia ocenila technológiu určenú pre šetrné a hospodárne približovanie dreva z miesta ťažby po svahu, proti svahu a po rovine s dosahom 550 metrov a s nosnosťou 2,5 t.
V kategórii Lesnícke stroje a zariadenia bol ocenený vystavovateľ DREVOPROFI, s.r.o. Zvolen so súťažným exponátom LOGOSOL FARMER z produkcie Logosol AB, SE. Komisiu zaujalo toto mini piliarske zariadenie, ktorým je možné riešiť piliarske spracovanie guľatiny na mieste v teréne s možnosťou rezania väčších priemerov a s možnosťou príslušenstva na frézovanie dreva.
V kategórii Stroje na obrábanie a tvárnenie dreva získal ocenenie nemecký Hobľovací automat WEINIG CUBE PLUS, v kategórii Ručné stroje a náradie boli ocenené švajčiarske montážne systémy spájania dielcov Clamex P-14, Tenso P14, Clamex P10, Clamex-Medius Divario P-18 Bisco, v kategórii Technológie a stroje na povrchovú úpravu bola ocenená Suchá striekacia stena OSSS s príslušenstvom. V kategórii Materiály pre výrobu nábytku, stavebno-stolárskych a ostatných výrobkov z dreva bola ocenená progresívna rakúska mobilná telefónna aplikácia Aventos HF, určená na diaľkový prenos technických, výrobných a servisných informácii.
Hodnotiť úspešnosť veľtrhu je neľahká úloha: dá sa spočítať počet návštevníkov alebo hodnota uzavretých obchodných kontraktov. Ale ťažko je odmerať spokojnosť návštevníkov alebo počet spoločenských kontaktov a stretnutí (a o tie ide určite v neposlednom rade, inak by sa veľtrhy odohrávali už len vo virtuálnom prostredí internetu). Domnievam sa, že je namieste otázka pre organizátorov: Ako ďalej? Je len na nich, či vnímajú dvadsaťročné jubileum ako čas na zmenu.
Peter Gogola