Vlastníci lesov žiadajú nový zákon o ochrane prírody a krajiny: Bez ignorovania negatívnych dopadov na stav biotopov a život ľudí na vidieku
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska zásadne odmieta návrh vyhlášky, ktorou sa vykonáva zákon o ochrane prírody a krajiny, pretože už aktuálne znenie tohto zákona považuje za antiprírodné. Predseda ÚNIE Ing. Milan Ovseník poskytol portálu Lesmedium.sk predbežnú informácia k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov – pripomienka.
Pripomienka ÚNIE je zásadná vo všetkých bodoch a v celom texte. „My, vlastníci pôdy, na ktorých rastú živé rastliny – stromy, a ich rodinní príslušníci a ich podporovatelia ako občania Slovenskej republiky žiadame spoločnosť o dodržiavanie ústavného práva na súkromné vlastníctvo pôdy, aby sa už prestalo rozhodovať o nás bez nás a rozhodovania sa viedli v duchu demokratických medzinárodných štandardov. V zmysle Charty základných práv Európskej únie (2016/C 202/02) žiadame o ochranu súkromného majetku, ktorý môže byť poškodený činnosťou štátu v oblasti ochrany prírody z titulu verejného záujmu,“ je uvedené na začiatku dokumentu.
V jeho závere ÚNIA konštatuje: „Je neodkladne potrebné vypracovať nový zákon ochrany prírody, ktorý vytvorí prehľadný, zrozumiteľný, efektívny a ekonomicky udržateľný a ústavne čistý nástroj ochrany prírody. Zákon by mal objektívne zhodnotiť súčasný stav, potreby a spôsoby ako dosiahnuť priaznivý stav predmetov ochrany v rámci kritérií trvalej udržateľnosti tj. vyrovnanosti všetkých pilierov trvalo udržateľného rozvoja environmentálneho, sociálneho a ekonomického. Problematiku ochrany prírody je potrebné riešiť v celkovom komplexe starostlivosti o krajinu a nie len účelovými marketingovo orientovanými ad hoc postupmi, ktoré ignorujú ich celkový negatívny dopad, či už na stav biotopov, ale hlavne na život ľudí v ekonomicky poddimenzovaných regiónoch.“
V prílohe k článku zverejňujeme úplné znenie citovaného dokumentu ÚNIE.