Univerzita Karlova Praha: Populácia medveďov na Slovensku stráca genetickú variabilitu, akoby mala približne 250 jedincov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Zverejnené výsledky Štúdie odhadu početnosti medveďa hnedého na Slovensku vypracované Univerzitou Karlovou (UK) Praha v spolupráci so Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) vyvolali v posledných dňoch celospoločenskú diskusiu a množstvo špekulácií. Výsledky štúdie, ktoré poukazujú na stabilný stav populácie, však potvrdzujú aj dáta z monitoringov v mnohých chránených územiach. ŠOP SR o tom informuje v dnešnej tlačovej správe.
„Napriek často medializovaným správam o „premnožení“ medveďov na našom území, výsledky výskumu poukazujú na relatívne stabilnú populáciu. Na základe modelovania veľkosti populácie stanovila UK Praha celkový počet našej najväčšej šelmy na 1 056, v intervale spoľahlivosti medzi 1012 až 1275 jedincov,“ zopakovala ŠOP SR informáciu spred týždňa.
Odhad efektívnej veľkosti populácie, ktorá ukazuje ako rýchlo populácia stráca genetickú variabilitu, je však nižší, 266 jedincov. Ako uvádza doc. Pavel Hulva z Prírodovedeckej fakulty UK Praha: „Populácia medveďov na Slovensku stráca genetickú variabilitu, akoby mala približne 250 jedincov. Z evolučne genetického hľadiska tak ide o malú populáciu, ktorá môže byť výrazne ovplyvnená náhodnými faktormi. Analýzy životaschopnosti populácie ukázali, že mysliteľné sú aj negatívne scenáre vývoja početnosti.“
V prílohe uverejňujeme tlačovú správu ŠOP SR, vydanú po konaní dnešnej tlačovej konferencie.