Sedem organizácií jednotne oslovilo politické strany v záujme slovenských lesov: Ponúkame odborný lesnícky pohľad na spravovanie lesnej krajiny
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Slovenská lesnícka komora, Národné lesnícke centrum, Únia diecéznych lesov na Slovensku, Združenie obecných lesov SR, združenie PEFC Slovensko, Zväz spracovateľov dreva SR a Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska zaslali politickým stranám ponuku oboznámiť ich zástupcov s odborným lesníckym pohľadom na spravovanie lesnej krajiny Slovenska, potrebami zmien legislatívy a vypracovaním dlhodobých strategických plánov rozvoja lesného hospodárstva.
„Vzhľadom na reálny stav slovenských lesov, ktorý nie je ideálny (týka sa najmä horských lesov), si všetky zodpovedné nárokové skupiny a odborníci uvedomujú, že je nevyhnutné vykonať zásadné zmeny v nazeraní na ochranu, obhospodarovanie, spravovanie a využívanie lesných spoločenstiev na Slovensku. Dnes už takmer všetci akceptujú, že les nepredstavuje len zdroj ekologickej suroviny či hodnoty ochrany prírody, ale rovnocenne aj hodnoty estetické, spoločenské, sociálne, environmentálne, no zároveň aj ekonomické. V tejto súvislosti sa ukazuje ako absolútna nutnosť vytvoriť integrovaný systém starostlivosti o les a krajinu na Slovensku a pozerať sa na krajinu celostne, nielen z pohľadu jednotlivých nárokových skupín, kde sa zaradila aj ochrana prírody.
Ochranu prírody má priam v génoch každý poriadny lesník a tieto potreby neopomína z dôvodu zachovania a fungovania lesného ekosystému a poskytovania ekologických služieb pre spoločnosť. Nie je však možné vykonávať služby pre spoločnosť, plniť všetky požiadavky nárokových skupín od rekreácie, ozdravovania ľudí v prírode, cez turizmus, cykloturizmus, zber lesných plodov, poľovníctvo, rybárstvo, včelárstvo, ochranu prírody, len z výnosov z ťažby dreva s minimálnou podporou štátu, či očakávať bezchybné plnenie všetkých vyššie uvedených služieb a to ešte s kritikou ťažby dreva, ako aj neodborným politickým zasahovaním do procesov riadenia lesníctva,“ uviedlo sedem organizácií v spoločnom stanovisku.
Uvedené organizácie zdôrazňujú, že zastupujú záujmy viac ako 500 000 vlastníkov neštátnych lesov Slovenska; správcov lesného majetku štátu; členov Slovenskej lesníckej komory; viac ako 150 podnikov zaoberajúcich sa spracovaním dreva; a 239 držiteľov PEFC certifikátov a osvedčení trvalo udržateľného obhospodarovania lesa. Pre národné hospodárstvo Slovenskej republiky ročne vyprodukujú výnosy 3,0 až 3,5 mld. €, zamestnávajú a vytvárajú pracovné príležitosti najmenej pre 45 tisíc obyvateľov, prevažne slovenského vidieka.
V prílohe k článku publikujeme kompletný text lesníckych inštitúcií, zástupcov vlastníkov a správcov lesov, ako aj zástupcov drevospracujúceho priemyslu zjednotených v iniciatíve určiť ďalšie smerovania obhospodarovania lesnej krajiny Slovenska.
- Slovenská lesnícka komora
- Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska
- Únia diecéznych lesov Slovenska
- Národné lesnícke centrum
- Združenie obecných lesov SR
- PEFC Slovensko
- Zväz spracovateľov dreva SR
- politické strany
- odborníci
- zdravotný stav lesov
- lesné hospodárstvo
- ochrana prírody