Národný lesnícky program 2021 – 2030 má schválenú vstupnú správu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Porada vedenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR schválila tzv. vstupnú správu k novému Národnému lesníckemu programu pre obdobie rokov 2021 – 2030. Ministerstvo vypracovalo túto správu v spolupráci s Národným lesníckym centrom a Technickou univerzitou vo Zvolene. Vstupná správa bola prezentovaná na zasadnutí Lesnícko-drevárskej rady, v ktorej majú svoje zastúpenie aj vlastníci neštátnych lesov, spracovatelia dreva, Slovenská lesnícka komora a ďalší. Agrorezort o tom informuje vo svojej tlačovej správe.
Vstupnou správou sa začínajú ďalšie fázy prípravy strategického dokumentu, ktoré sú bližšie špecifikované v materiáli „Metodika a inštitucionálny rámec tvorby verejných stratégií“, ktorý schválila vláda SR uznesením č. 197/2017 z 26.4.2017. Ministerstvo ďalej vo svojej tlačovej správe uvádza, že Vláda SR v roku 2007 schválila uznesením č. 549/2007 z 27.6.2007 Národný lesnícky program SR, ktorého platnosť skončí 31.12.2020.
Vypracovanie národných lesníckych programov vyplýva z medzinárodných dohôd, na ktorých realizácii sa Slovenská republika podieľa. Koncepcia národného lesníckeho programu je medzinárodne ukotvená a široko akceptovaná. Po prvý raz ju definovala Ministerská konferencia o ochrane lesov Európy v roku 2011, v rámci ktorej bola prijatá rezolúcia a vypracovaná metodika pre jeho tvorbu a realizáciu.
Proces tvorby verejnej stratégie je rozdelený do siedmich fáz. Cieľom vstupnej správy, ktorá je výstupom prvej fázy tvorby verejných stratégií, bolo najmä identifikovať aktuálne hlavné problémy lesného hospodárstva, ich príčiny a dopady a navrhnúť víziu a hlavé ciele budúceho Národného lesníckeho programu. Vstupná správa identifikovala najmä tieto okruhy problémov: environmentálny, spoločenský (sociálny) a ekonomický. Environmentálny okruh problémov definuje príčiny a dopady zmeny klímy na lesy a navrhuje ich riešenia prostredníctvom mitigačných a adaptačných opatrení.
Spoločenský (sociálny) okruh problémov obsahuje opis súčasného stavu transformácie vlastníckych vzťahov k lesným pozemkom, ľudských zdrojov v lesnom hospodárstve, príčin a dôsledkov korupcie a klientelizmu v lesnom hospodárstve, ďalej sa venuje stretu rôznych záujmov v lesoch a výkonu štátnej správy lesného hospodárstva a poľovníctva.
Ekonomický okruh problémov sa venuje konkurencieschopnosti lesného hospodárstva, technológiám a infraštruktúre, efektívnemu využívaniu domácich zdrojov surového dreva, produkcii drevnej biomasy na energetické využitie, financiám a ekonomike v lesnom hospodárstve. V rámci jednotlivých okruhov problémov sú zadefinované tri ciele. Environmentálnym cieľom sú diverzifikované lesy pripravené lepšie odolávať zmene klímy, ekonomickým cieľom je lesné hospodárstvo ako základ modernej bioekonomiky vidieka a spoločenským cieľom je prosperujúca spoločnosť, nekonfliktne využívajúca všetky funkcie lesov.
Príprava nového Národného lesníckeho programu bude podľa agrorezortu realizovaná za účasti všetkých zainteresovaných strán v priebehu roku 2020 formou okrúhlych stolov a nový Národný lesnícky program bude predložený na schválenie Vláde SR začiatkom roku 2021.