Lesníctvo z národnej kompetencie do spoločnej právomoci Európskej únie? Podľa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku je zmena zmlúv dlhodobý proces
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Bude prenesená správa lesného hospodárstva členských krajín Európskej únie z národnej kompetencie do právomoci, delenej medzi Európsku úniu a členské štáty? Po tom, ako sme na portáli Lesmedium.sk uverejnili stanovisko experta na medzinárodné politiky, lesníka a diplomata Ing. Borisa Gregušku, PhD. (Lesníctvo ako oblasť spoločných právomocí Európskej únie? Súhlasiť by muselo všetkých 27 členských štátov | LesMedium.sk - Stránka lesníkov, majiteľov a priateľov lesa), získali sme k tejto téme od Ingrid Ludvikovej z tlačového oddelenia vyjadrenie Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
„Výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) prijal na svojom zasadnutí 24. januára tohto roka stanovisko vo forme listu v súvislosti s pripravovaným uznesením Európskeho parlamentu (EP), ktoré by malo obsahovať návrhy EP na zmenu zmlúv EÚ.
Uznesenie má nadviazať na Konferenciu o budúcnosti Európy, v rámci ktorej približne rok diskutovali občania s poslancami EP, zástupcami Rady Európskej únie a Európskej komisie a predstaviteľmi členských štátov o tom, ako by mala Európska únia v budúcnosti fungovať a čím by sa mala zaoberať.
Súčasťou stanoviska výboru ENVI je aj nasledujúci text: 4. ďalej zdôrazňuje, že v článku 4 ods. 2 písm. d) by sa medzi oblasti, ktoré patria do spoločnej právomoci, malo doplniť „lesníctvo“ a v písmene e) „biodiverzita, obnova a ochrana ekosystémov, najmä tých, ktoré majú najväčší potenciál na zachytávanie a ukladanie uhlíka, a klimatická neutralita a adaptácia na zmenu klímy.“
Stanovisko výboru ENVI nie je v tejto chvíli stanoviskom Európskeho parlamentu ako celku, zatiaľ ide iba o stanovisko výboru ENVI. Toto stanovisko bolo adresované gestorskému výboru, ktorým je Výbor EP pre ústavné veci (AFCO). Výbor AFCO môže a nemusí dané stanovisko zohľadniť vo svojom návrhu legislatívneho uznesenia,” uviedlo Zastúpenie Európskej komisie v aktuálnom stanovisku pre Lesmedium.sk.
Doplnilo ho informáciou, že návrh legislatívneho uznesenia, ktorý vypracuje (a hlasovaním prijme) výbor AFCO bude následne predložený na posúdenie plénu EP, teda všetkým poslancom EP. Plénum bude môcť tento návrh výboru AFCO upraviť. Postoj EP k tejto veci tak bude známy až po plenárnom hlasovaní.
V tejto súvislosti je podľa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku dôležité poznamenať, že zmena zmlúv je dlhodobý proces. Legislatívne uznesenie, ktoré EP prijme, je len prvým krokom. Európsky parlament prostredníctvom tohto uznesenia predloží podnety na revíziu zmlúv v súlade s článkom 48 Zmluvy o EÚ. Tieto podnety sa dostanú na stôl Európskej rady, v ktorej zasadajú hlavy štátov a vlád členských krajín EÚ.
„Ak Európska rada po porade s Európskym parlamentom a Európskou komisiou prijme jednoduchou väčšinou rozhodnutie v prospech preskúmania navrhovaných zmien, predseda Európskej rady zvolá konvent, pozostávajúci zo zástupcov národných parlamentov, hláv štátov alebo predsedov vlád členských štátov, Európskeho parlamentu a Európskej komisie. Konvent preskúma návrhy zmien a doplnení a prijme konsenzom odporúčanie konferencii zástupcov vlád členských štátov. Zmeny a doplnenia nadobudnú platnosť po ratifikácii všetkými členskými štátmi v súlade s ich príslušnými ústavnými požiadavkami,“ dodalo v stanovisku Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.
Jozef Marko