Zvýšilo sa riziko úrazu v lese
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Obavy bratislavských mestských lesníkov, že orkán Kyrill zrúca les na Kamzíku ako domček z karát, sa nenaplnila.
„Pri takom vetre, ktorý sa prehnal lesmi koncom minulého týždňa, sme museli ráta so všetkým. Pôda je totiž miestami podmočená. Víchor mohol vytrháva stromy zo zeme a les by sa razom váľal ako domino," upozornil lesník mestských lesov Peter Pivko.
V piatok ráno sa však lesníci neprechádzali po mesačnej krajine. „Našli sme len miestne vývraty, kde popadalo päšes stromov. Zaznamenali sme len nízke škody," povedal P. Pivko.
Návštevníci lesa by mali by v najbližších dňoch opatrnejší. Lákavý porast v sebe teraz skrýva viacero nástrah. „Všade visí plno odtrhnutých konárov, ktoré môžu kedykoľvek padnú. Riziko úrazu v lese bude najbližší mesiac oveľa vyššie," varoval riaditeľ mestských lesov Vladimír Kutka. „Nedá sa s tým nič robi. Príroda sa s tým sama vyrovná. Pomohla by snehová prikrývka."
Pracovníci štátnych lesov počas vyčíňania víchrice zas len ticho verili, že všetko dobre dopadne. „Nič vážne sa nestalo. V okolí Dunaja máme všetko zdravé listnaté stromy, ktoré to bezproblémovo ustáli. Keby to boli ihličnany, vyzeralo by to horšie," uviedol námestník riaditeľa odštepného závodu Lesov SR v Palárikove Jozef Habara. „Až v blízkosti Gabčíkova sme našli viacero popadaných kmeňov."
Víchor Kyrill bol v Botanickej záhrade dokonca aj užitočným pomocníkom. „Postrhával nám suché vetvy. Aspoň sa teraz nemusíme za nimi načahova," pochválil sa riaditeľ Jaroslav Bella. Predsa im však spôsobil drobné škody. „Povytåkal nám okná na skleníku. Hneď v piatok sme ich však dali do poriadku."
Z prudkého vetra a z ďalších klimatických zvláštností majú rados ornitológovia. „Očakávame príchod vzácnych vtáčích druhov, napríklad od Atlantického oceánu," nádejal sa ornitológ Jozef Ridzoň.
(Pravda, 23.1.2007)