Zrážky so zvieratami sú časté
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Rana do kapoty, rozbité, zakrvavené auto, ďalšie autá narážali do kusov zvieraa na ceste. Na rýchlostnej komunikácii medzi Banskou Bystricou a Zvolenom to cez víkend zažili Maďari, ktorí sa vracali z lyžovačky a zrazili jeleňa. Auto po zrážke skončilo na streche, do nemocnice odviezli zranených všetkých pä pasažierov.
Vlani sa autá stretli s lesnou zverou vyše 2 400 krát. Ďalších 359 nehôd spôsobili domáce zvieratá. Výsledky sú hrozivé, zomreli traja ľudia a 55 sa zranilo. Viktor Plézel z policajného prezídia upozorňuje, že najviac nehôd, kde sa stretne auto so zvieraom, je v Banskobystrickom kraji: „Pochopiteľne, najhoršie následky sú na diaľnici, kde sa jazdí najrýchlejšie." Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied tvrdí, že najhoršie je práve teraz, po zime. „V lesoch je často ešte sneh, potravu tam nenachádzajú. Zver sa auta nebojí, pasie sa aj meter od vozovky, ale keď človek vystúpi z auta, tak ujde," hovorí M. Saniga. Neodporúča na zvieratá trúbi, ani svieti, aby sa nezľakli a neskočili pred auto. „Najhoršie je skoro ráno na svitaní a potom večer. Keď už zviera na ceste je, podľa mňa nepomôže ani klaksón. Pomôže jedine pomalšia jazda, aby vodič stačil brzdi," tvrdí. Podľa neho zvýšený výskyt zvierat pri cestách bude ešte trva tak tri týždne.
Na slovenských diaľniciach a rýchlostných cestách už niekoľkokrát zahynuli pri zrážke so zvieraom naraz dvaja ľudia. Vlani v septembri neprežil 45-ročný Karol a jeho 23ročná dcéra Petra kolíziu svojej Hondy so splašeným koňom pri Nitre. Pri nehode sa ažko zranili ďalší dvaja ľudia. Príčinou nehody boli tri kone, ktoré ušli farmárovi a asi pä kilometrov od stajne vybehli na rýchlostnú cestu, keď prechádzala tadiaľ z Bratislavy do Nitry spomínaná Honda. Do koní následne narazilo ďalších sedem áut.
Podobne pred šiestimi rokmi na diaľnici D1 medzi Bratislavou a Trnavou vybehli priamo pred Audi S8 dva diviaky. Po zrážke sa auto odrazilo do betónového ståpu mosta, obaja ľudia v aute zhoreli.
V minulosti bola kritická aj diaľnica D2 na Záhorí, ktorá je už v súčanosti oplotená. Asi pred štyrmi rokmi išiel Dušan z Malaciek nadránom domov z Bratislavy z práce. „Medzi Lozornom a Malackami ešte nebolo oplotenie. Išiel som asi stodvadsiatkou v ľavom pruhu, lebo som predbiehal iné auto. Z druhej strany diaľnice cez stredové zvodidlá zrazu preskočila srnka, dopadla na moju kapotu. Šupa ako hrom, srnka sa rozletela. Auto sa rozbilo tak, že posunulo celú palubnú dosku," hovorí Malačan.
Podobný zážitok mal o len niekoľko kilometrov bližšie k Bratislave na D2 Peter z Plaveckého Štvrtka. S Fiatom Punto zrazil na diaľnici psa: „Šiel som v ľavom rýchlom pruhu. Pes bežal oproti mne, v poslednej chvíli som zbadal už len jeho hlavu. Vysoký bol asi pol metra. Zrazili sme sa tesne pred výjazdom z diaľnice, zotrvačnosou som ešte vyšiel hore na nadjazd. Vpredu v plastovom nárazníku bola diera, chladič nalisovaný na motore, prepichnutý olejový filter. Po náraze zostal za autom kúdol dymu a pary, striekala horúca chladiaca zmes a olej. Auto opravovali dva týždne, škoda bola 70tisíc korún," opísal Peter.
(Pravda, 1. 4. 2008)