Zoznam území Natura 2000 sa rozšíri
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Štátna ochrana prírody chce do zoznamu území európskeho významu Natura 2000 zaradiť ďalších 189 lokalít, ich manažment a ochranu však musí prerokovať s vlastníkmi. Ak sa niekoľkoročný proces nepodarí uzavrieť do septembra Slovensku hrozí podľa nej európska blamáž.
Vybrať, zmapovať a zaradiť vzácne biotopy do zoznamu Natura 2000 sa Slovensko zaviazalo ešte pred vstupom do Európskej únie, teda pred viac ako 13 rokmi. Zatiaľ do zoznamu zapísali 41 vtáčích území a 473 lokalít európskeho významu. Európska komisia však tvrdí, že Slovensko má väčší prírodný potenciál a už druhýkrát nám vytkla, že počet a rozloha chránených území sú nedostatočné.
„Európska únia požiadala, aby sme ten zoznam doplnili aj o ďalšie územia, o ktorých sme síce už aj vtedy vedeli, ale boli problematické z hľadiska súhlasov vlastníkov, užívateľov. Vyhlásenie chránených území nie je len otázka odborná, ale aj otázka aký vplyv to bude mať na hospodárenie človeka, na záujmy obcí, záujmy podnikateľov čiže vždy je to otázka kompromisu," uviedol Dušan Karaska, riaditeľ CHKO Horná Orava
Štátna ochrana prírody navrhuje zaradiť do sústavy Natura 2000 ďalších 189 lokalít, okresné úrady teraz rokujú s vlastníkmi pozemkov. Napriek tomu, že na ochranu a manažment týchto území ponúka Európska únia desiatky miliónov eur najmä niektoré urbárne spoločenstvá nesúhlasia s obmedzeniami, ktoré s ochranou súvisia.
Slovensko musí do dodatočný zoznam chránených území predložiť do septembra, inak nám hrozia sankcie.
Na Orave by európsky zoznam mal chrániť horské psicové lúky, vŕbovo-topoľové lužné lesy, mokrade, ale aj časť Oravskej priehrady, ktorú v lete navštevujú tisíce dovolenkárov.
„Z hľadiska takého bežného návštevníka športového, rybára, rekreanta sa oproti súčasnému právnemu stavu nič nemení, pretože tie územia sú už prekryté s jestvujúcou sústavou. Ale naopak v tých horských... na tých horských pasienkoch chceme, aby sa tam zvýšilo hospodárenia, zvýšilo pasenie. A na niektorých miestach odstránili aj tie nálety drevín, ktoré vlastne likvidujú cenné rastlinné spoločenstvá," vraví Dušan Karaska.
Zdroj: STV1