Zoológ Pavol Lenko: Pri hlucháňovi dvojnásobne platí, že všetko so všetkým súvisí
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Existencia hlucháňa u nás závisí od existencie prirodzených horských smrekových lesov na severe Slovenska, píše Ing. Pavol Lenko v úvode článku, uverejnenom na portáli Poľovníctvo & Rybárstvo s titulkom Ozdoba hôr: Pri hlucháňovi dvojnásobne platí, že všetko so všetkým súvisí. Horské smrekové lesy však podľa autora čelia klimatickým zmenám, ktorých prejavom sú extrémne teplotné výkyvy. Smreky masívne usychajú, opakujú sa veterné kalamity. Pôsobením vetra, sucha, hmyzu a ostatných prírodných činiteľov sa väčšina týchto lesov zmenila na nepoznanie. Úbytok prirodzeného prostredia slovenského hlucháňa zavŕšilo spracovanie dreva a následná obnova porastov, ktoré dočasne premenili jeho pôvodné pôsobiská na mladiny.
„Do širokého komplexu faktorov, ktoré majú za následok pokles populácie hlucháňa, patrí nízka reprodukcia a vysoký úhyn mladých jedincov v prvom roku života. Na jar a začiatkom leta stoja za ich vysokou úmrtnosťou extrémne teplotné rozdiely. Z výskumov realizovaných v alpskej oblasti vyplynulo, že významným faktorom ovplyvňujúcim prežitie kuriatok je aj dostupnosť potravy pre sliepku v čase kladenia vajec, ktorá závisí od množstva starej snehovej pokrývky.
Tento faktor je pravdepodobne pre prežitie kuriatok ešte o čosi významnejší ako výkyvy počasia v druhej polovici mája, teda v prvých dňoch a týždňoch po vyliahnutí. Dôležitá je preto ochrana nižšie položených lokalít výskytu hlucháňa. V týchto polohách sa totiž kratšie udrží sneh a skôr sa tu rojí hmyz.
Predácia síce predstavuje prirodzený proces, no môže byť významná pre prežitie izolovaných populácií. Vzťah medzi predátorom a korisťou je akýsi druh súťaže, v rámci ktorej neúspech predátora vedie k poučeniu potenciálnej koristi. Korisťou predátorov sú najmä kuriatka a na zemi hniezdiace alebo vodiace sliepky, rovnako mladé a dospievajúce jedince.
Pri výskumoch prirodzených znášok v Nórsku zistili, že najväčšie škody spôsobila líška a krkavcovité vtáky. Kontroly sedemdesiatich piatich hniezd v rámci výskumu v našich podmienkach ukázali, že viac ako šesťdesiat percent z nich bolo zničených. Takmer tridsiatimi percentami sa na tom podieľali líšky, kuny a lasicovité šelmy.
Necelými desiatimi percentami diviaky a tromi percentami medveď. Z vtákov najviac sojka a krkavec – necelými dvadsiatimi percentami. V Poľsku pripadli dve tretiny predácie na líšku,“ uviedol Ing. Pavol Lenko okrem iného v článku na portáli Poľovníctvo & Rybárstvo.
Link na celý článok: Ozdoba našich hôr: Pri hlucháňovi dvojnásobne platí, že... | 3 (pluska.sk)