Zonácia TANAP-u: Dohoda všetkých je utópiou
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Podnikatelia a samospráva vo Vysokých Tatrách aktuálne znova (po koľkýkrát už) volajú po zonácii TANAP-u, ktorá konečne stanoví jasné pravidlá, čo sa v národnom parku môže a kde. Mnisterstvo životného prostredia tvrdí, že sa snaží dosiahnuť dohodu všetkých záujmových skupín. Akoby politici a štátni úradníci stále nechceli pochopiť, že to jednoducho nie je možné, pretože záujmy ochranárov, lesníkov, podnikateľov, turistov, horolezcov, lesomajiteľov, obyvateľov tohto regiónu, ktorých reprezentuje miestna samospráva a mnohých, mnohých ďalších, sú podľa doterajších výmien názorov a zverejnenej argumentácie neprekonateľne rozdielne.
Už takmer 20 rokov sa o ich dohodu politici a úradníci tvrdošijne usilujú a nedosiahli žiadny pokrok. Ukazuje sa, že tentokrát populizmus na riešenie tohto bradatého problému v duchu „urobíme, aby dobre bolo a všetci boli spokojní“ stačiť nebude. Kompetentní by sa mali konečne zmieriť s tým, že všetky strany tejto „hry o život v TANAP-e“ nikdy nebudú súhlasiť so všetkým, čo navrhne ministerstvo na rokovanie vlády. Bude ale potrebné urobiť konečne rozhodnutie so stanovením priorít a pravidiel života ľudí a prírody v TANAP-e a prevziať politickú zodpovednosť za riešenie zonácie TANAP-u. Až čas ukáže, ktorá vláda naberie na tento zásadný krok odvahu.
Zatiaľ môžu médiá len opakovane publikovať rôzne vyjadrenia k zonácii TANAP-u. Najčítanejší denník na Slovensku Nový Čas aktuálne píše, že bez jednoznačných pravidiel sa nedá plánovať. Sťažujú sa na to zástupcovia cestovného ruchu aj primátori. „Stav bez vymedzenia územia a pravidiel zabraňuje rozvoju cestovného ruchu aj infraštruktúry,“ cituje Nový Čas primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša.
„Dôvod, prečo zonáciu neprijali, je vraj to, že štát sa nedohodol s vlastníkmi chráneného územia. O podmienkach využívania chráneného územia je však pripravených so štátom podpísať zmluvu až 95 % vlastníkov územia,“ uviedol Štefan Bielak, predseda Regionálneho združenia tatranských a podtatranských samospráv, kde sa boria aj s problémami pri oprave ruín ako napríklad pri amfiteátri v Starom Smokovci, ktorý špatí centrum turistického ruchu.
Zonáciu chcú podľa Nového Času aj v súkromnom sektore. Riaditeľ strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský sa borí s problémami, ktoré by zonácia vyriešila. „Chceme obnoviť lyžiarsky areál Jamy v Tatranskej Lomnici. Ministerstvo životného prostredia nám prikázalo vypracovať štúdiu dopadu na životné prostredie. Iné oddelenie nám však má zasa vydať povolenie na vstup na dané územie, lenže na to čakáme dva roky.“ Ako to napokon dopadne, zostáva podľa riaditeľa a Nového Času stále vo hviezdach.
Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAP-u zasa v článku hovorí, že „TANAP je súvislé dané územie a je nutné sa dohodnúť so všetkými. Je to kľúčové, bez toho sa nedá pohnúť ďalej. My máme pripravené podklady pre dohodu so všetkými vlastníkmi, ale najchúlostivejšia je ekonomická situácia, čiže výška nájomného a kompenzácií.“
Jozef Marko