Živnostníci mimo zákona
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Nové plány politikov na pozmenenie Zákonníka práce môžu vážne skomplikova aj napredovanie š.p Lesy SR.
Novela Zákonníka páce nemá ma podľa predkladacej správy vplyv na zamestnanos ani tvorbu pracovných miest. Zmeny, ktoré odborári, a teda ministerstvo pripravili, budú ma v praxi podľa zamestnávateľov opačný účinok - nie tvorbu, ale zánik pracovných príležitostí. Napríklad aj preto, že predkladatelia považujú a priori za zlé, keď si firma objedná čas výkonov u živnostníka namiesto toho, aby ich zverila vlastnému zamestnancovi.
Nové plány politikov na pozmenenie Zákonníka práce môžu vážne skomplikova aj napredovanie niektorých štátnych spoločností. Štátny podnik Lesy SR, ktorý obhospodaruje takmer polovicu slovenských lesov, bude musie po prijatí novely najmenej polovicu nosných činností vykonáva vlastnými kmeňovými zamestnancami.
V minulosti Lesy SR zamestnávali zhruba dvanástisíc ľudí. Pred štyrmi rokmi začali s tisíckami pracovníkov ruši zamestnanecký vzah. No šikovnejší pestovatelia a piliari si prácu pre štátne lesy zachovali naďalej. Ako externí dodávatelia. "Výsledok je, že z bývalých zamestnancov sa stali oveľa efektívnejší živnostníci, a tak napomohli aj zlepšenie hospodárskych výsledkov štátnych lesov," vysvetľuje šéf podniku Jozef Minďáš.
Pred niekoľkými rokmi Lesy SR s niekoľkými stovkami miliónov korún dotácií dokázali zarobi každoročne pár miliónov. Posledné roky podnik dotácie nemá, ale jeho zisky konečne siahajú k úrovniam pár desiatok či dokonca stoviek miliónov. S niečo vyše štyriapoltisíckou ľudí. Vlastní zamestnanci sú hlavne inžinieri zodpovední za riadenie objednávaných živnostníkov. Pripravovaná novela Zákonníka práce môže podľa J. Minďáša nové a efektívnejšie nastavenie pracovných vzahov v štátnych lesoch naruši. "Uvažovaná povinnos robi viac ako polovicu hlavnej hospodárskej činnosti vlastnými zamestnancami nás bude núti, aby sme zamestnancov prijímali spä napriek tomu, že sa nám viac osvedčili ako externí dodávatelia," upozorňuje. V podmienkach štátnych lesov teda opätovne prijímanie ľudí spä nebude výsledkom ekonomickej nevyhnutnosti, ale dôsledok politického diktátu štátu.
(Lea Krčmáriková, Ivan Haluza, Trend, 15.3.2007)