Zelené stromy atakujú milióny lykožrútov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Počty odchytených lykožrútov v šiestich tisíckach feromónových lapačov umiestnených na území Tatranského národného parku v správe Štátnych lesov TANAPu mimo 5. stupňa ochrany prírody presiahli od začiatku tohtoročného rojenia hranicu 28 miliónov (imág) dospelých jedincov.
ŠL TANAP-u očakávajú, že ich počet do konca mája dosiahne 34 miliónov. Za predpokladu, že vo feromónových lapačoch sa odchytí maximálne jedna tretina z celkovej populácie podkôrnikov, zelené stromy v národnom parku už v súčasnosti atakujú stovky miliónov imág rôznych druhov podkôrneho hmyzu. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku je to 52 percentný nárast potvrdzujúci kalamitné premnoženie podkôrneho hmyzu v Tatranskom národnom parku. Pritom v tomto roku sú stromy oslabené a tak pre podkôrny hmyz značne atraktívne nielen vďaka teplému a suchému počasiu, ale aj vplyvom zarodenia. Bezprostredne ohrozené sú tak už v týchto dňoch zdravé stromy nielen v okolí kalamitných plôch, ale aj vo vnútri ucelených starších ale aj novozaložených lesných porastov.
Najviac atakované sú porasty v ochrannom obvode Tatranská Lomnica, Dolný Smokovec, Vyšné Hágy, Kežmarské Žľaby, Podbanské, Podspády a Tatranská Javorina. „Najväčší podiel na rozširujúcej sa lykožrútovej kalamite má ponechanie približne 163 000 m3 kalamitného dreva v území bez spracovania. K tomu treba pripočíta ďalších takmer 500 000 m3 zvyškov po spracovaní kalamity, ktoré rozhodnutím štátnej správy ochrany prírody zostali v území ako biomasa. Vďaka výdatnému zdroju potravy v podobe ležiacich kmeňov stromov, štompov, vrholcov a haluziny sa lykožrút rozmnožil natoľko, že v súčasnosti napáda zelené stromy nielen v bezprostrednej blízkosti,“ uviedol Peter Líška, riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u.
Ohrozené však nie sú len zelené stromy stojace v blízkosti kalamitnej zóny, ale aj lesy v piatom stupni ochrany prírody. „Do roku 2002 sme mali v lesných porastoch národného parku lykožrúta pod kontrolou. Nedovolili sme mu kalamitne sa premnoži a niči živé lesné porasty,“ hovorí Peter Líška. Kým v roku pred vetrovou kalamitou evidovali Štátne lesy TANAP-u v týchto územiach približne 80 000 m3 lykožrútom zničených stromov, v súčasnosti tento objem presahuje 161 000 m3 suchých stromov. Kalamitnú situáciu potvrdzuje aj nárast spracovanej lykožrútovej kalamity v území. Kým totiž v roku 2005 Štátne lesy TANAP-u spracovali približne 34 000 m3 stromov zničených lykožrútom, v minulom roku spracovaná lykožrútová kalamita presiahla 201 000 m3 dovtedy zelených stromov. V prvých mesiacoch tohto roku bolo v území spracovaných viac ako 10 000 m3 kmeňov stromov zničených lykožrútom, najviac v území ochranného obvodu Podspády a Kežmarské Žľaby.
(bur)