Zelená správa za rok 2022: Najvyššie zastúpenie v slovenských lesoch má buk (35%), smrek (21%), dub letný a dub zimný (10%) a borovica (6,5%)
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zverejnilo pred niekoľkými dňami na svojej internetovej stránke Správu o lesnom hospodárstve v Slovenskej republike za rok 2022, takzvanú Zelenú správu. Odbornej verejnosti má podľa agrorezortu poskytnúť prehľad o stave a vývoji lesov a lesného hospodárstva podľa základných ukazovateľov a politikom východiská pre ich politické rozhodnutia pri smerovaní lesníckej politiky v Slovenskej republike s cieľom zvyšovania konkurencieschopnosti celého lesnícko-drevárskeho sektora (LDS) a širokého spektra prínosov, ktoré tento sektor poskytuje spoločnosti.
„Z pohľadu lesného hospodárstva možno rok 2022 hodnotiť ako vcelku úspešný. Objem poškodených stromov v lesoch pôsobením abiotických škodlivých činiteľov (najmä vetrom) bol najnižší od roku 1993, pôsobením biotických škodlivých činiteľov (najmä hmyzu) boli škody len na úrovni dvoch tretín v porovnaní s priemerom ostatných piatich rokov. Pozitívne sa to prejavilo na objeme vykonanej náhodnej (neplánovanej) ťažby dreva, ktorá bola najnižšia od roku 2003 s podielom necelých 36 % z celkovej ťažby dreva. V obnove lesa sa stabilizoval priaznivý podiel prirodzenej obnovy, ktorý od roku 2010 kolíše okolo 40 %,“ povedal v predslove minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč.
LDS má podľa autorov Zelenej správy významný potenciál pre ďalší vývoj vysoko kvalitných výrobkov a služieb s pridanou hodnotou pre rôznorodý a stále rastúci spoločenský dopyt založený na obnoviteľných surovinových zdrojoch. Správa o lesnom hospodárstve je vypracovaná v zhode s paneurópskymi kritériami a ukazovateľmi trvalo udržateľného obhospodarovania lesov prijatými konferenciami ministrov o ochrane lesov FOREST EUROPE. Po obsahovej stránke korešponduje s najvýznamnejšími správami medzinárodných organizácií o lesoch, ako sú Globálne hodnotenie lesných zdrojov 2020 (FAO) a Správa o stave európskych lesov 2020.
„Podľa Súhrnných informácií o stave lesov (SISL) výmera lesných pozemkov v SR v roku 2022 dosiahla 2,027 mil. ha, z toho porastová pôda (lesné porasty) 1,955 mil. ha. Lesnatosť počítaná z výmery lesných pozemkov je 41,3 % z celkovej výmery SR. Najvyššia lesnatosť 56,5 % je v Žilinskom samosprávnom kraji. Od roku 2010 sa výmera porastovej pôdy nepatrne znížila iba v Bratislavskom kraji (o 97 ha, 0,13 %). Štruktúra lesov v SR je z hľadiska druhovej diverzity a stability relatívne priaznivá. V lesných porastoch prevládajú listnaté dreviny so zastúpením 64,5 %.
Zastúpenie ihličnatých drevín (35,5 %) sa znižuje v dôsledku pôsobenia škodlivých činiteľov v lesoch hlavne na drevine smrek. Najvyššie zastúpenie spomedzi drevín má buk (35,1 %), smrek (21,3 %), dub letný a dub zimný (10,4 %) a borovica (6,5 %). Veková štruktúra lesov je v SR nevyrovnaná s vyšším zastúpením starších (prevažne rubne zrelých) lesných porastov s vekom nad 70 rokov a mladých lesných porastov do 20 rokov. V lesoch SR prevládajú menej diferencované jednovrstvové lesy (okolo 73 %),“ uviedli tvorcovia Zelenej správy.