Zdravotný stav slovenských lesov: Jedľa je na tom čoraz lepšie, najviac poškodenou listnatou drevinou je dub
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V Správe o stave lesného hospodárstva v Slovenskej republike za rok 2022 (Zelená správa) je zdravotný stav lesov vyhodnotený na základe defoliácie (odlistenia) lesných drevín. V defoliácii sa podľa autorov Zelenej správy odzrkadľujú vnútorné aj vonkajšie vplyvy faktorov (najmä genetické, klimatické, stanovištné, vplyv znečistenia ovzdušia), ktoré ovplyvňujú zdravotný stav jednotlivých stromov. V roku 2022 bolo hodnotenie defoliácie vykonané na 99 trvalých monitorovacích plochách.
„Priemerná defoliácia v roku 2022 pri ihličnatých drevinách (32,5 %), listnatých drevinách (27,5 %) a spolu (28,8 %) bola najvyššia v porovnaní s priemernými hodnotami defoliácie vo všetkých stredných rokoch 5-ročných intervalov.
Z ihličnatých drevín má defoliácia dlhodobo klesajúcu tendenciu pri jedli (v roku 2022 bola 23,9 %), mierne sa zhoršuje pri smreku (32,3 %) a približne od roku 2000 sa výrazne dlhodobo zhoršuje pri borovici (35,8 % v roku 2022). Pri všetkých najviac zastúpených listnatých drevinách (dub, buk a hrab) má defoliácia dlhodobú tendenciu nárastu.
Najviac poškodenou listnatou drevinou je dub (28,6 % v roku 2022). Dreviny buk a hrab, ktoré boli v celom doterajšom priebehu monitoringu najmenej poškodzovanými drevinami, vykazujú takmer identickú tendenciu vývoja s defoliáciou v roku 2022 pri buku 26,5 % a pri drevine hrab 27,0 %.
Hlavnými opatreniami na ochranu lesa pred škodami spôsobovanými škodlivými činiteľmi v lesoch bolo včasné a dôsledné spracovanie dreva zo stromov poškodených škodlivými činiteľmi v lesoch, jeho vyvezenie z lesných porastov, štiepkovanie, pálenie zvyškov po ťažbe a cielená dočasná ochrana aplikáciou autorizovaných prípravkov na ochranu lesa a autorizovaných pomocných prípravkov.
Ochranné opatrenia proti škodám zverou sú zamerané najmä na reguláciu ich početnosti. Trend lovu hlavných druhov raticovej zveri je rastúci; v porovnaní s rokom 2010 sa zvýšil počet ulovených jedincov jelenej zveri trojnásobne, danielej zveri sedemnásobne a diviačej zveri o 34 %.
Aj vďaka realizácii uvedených opatrení sa výskyt sekundárnych škodlivých činiteľov a škôd nimi spôsobených naďalej znižuje. V roku 2022 bola náhodná vykonaná ťažba najnižšia a najnižší bol aj jej podiel na celkovej ťažbe (35,1 %) za posledných 20 rokov, čo úzko súvisí s nižším objemom dreva poškodeného škodlivými činiteľmi v lesoch,“ uvádza Zelená správa.