Zatajený prezident
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V revíroch patriacich štátu často loví Ivan Gašparovič, v priestoroch vojenských lesov má k dispozícii luxusný zrub.
Nominant Smeru Marian Záhumenský prišiel o stoličku štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva po tom, čo prepukla aféra okolo jeho „bezpoplatkovej“ poľovačky na jeleňa v revíroch Štátnych lesov SR. Vzápätí vyšli na svetlo sveta mená ďalších politikov a verejných činiteľov, ktorí rovnako ako Záhumenský poľovali bez toho, aby za lov zaplatili čo i len korunu. Hovorilo sa napríklad o Hrušovskom, ten si zapoľoval ešte ako predseda Národnej rady, a tiež o vtedajších poslancoch Patakym a Ábelovskom. Meno prezidenta Ivana Gašparoviča sa však v tejto súvislosti nikdy nespomínalo. Nám sa podarilo zisti, že Štátne lesy SR jeho meno jednoducho zatajili.
Bezpoplatkový neznamená zadarmo: Do čela štátnych podnikov sa obyčajne dostávajú spriaznené duše politických strán alebo rovno kamaráti ich čelných predstaviteľov. Pozície manažmentu nikdy nie sú slabo platené, a tak sa generálni riaditelia snažia vyjadrova hlbokú vďaku ľuďom, ktorí im k teplým miestečkám pomohli. Samozrejme, nie sú takí hlúpi, aby sa „tým hore“ revanšovali z vlastného, radšej im dávajú zo štátneho.
Šéfova štátnym či vojenským lesom patrí v tomto smere k ozajstným lahôdkam. Dnešní papaláši totiž holdujú panským zábavkám rovnako radi ako voľakedy šľachta. Poľovačka ich vzrušuje i uspokojuje a v revíroch patriacich štátu behá toľko nádhernej zveriny! Kto by odmietol diskrétnu pozvánočku na bezpoplatkový lov? Teda takzvane bezpoplatkový. Pretože tento termín znamená iba jedno - že si politik či hodnostár za poľovačku nezaplatil sám, ale zacvakal mu ju niekto iný. V prípade revírov spravovaných Štátnymi lesmi SR alebo Vojenskými lesmi zaplatia odstrel tieto podniky z reprezentačného fondu, čo v zjednodušenej reči znamená z peňazí daňových poplatníkov. A to je dôvod, prečo sa verejne k týmto poľovačkám žiadny politik dobrovoľne nehlási.
Utajené poľovačky: Prezident Ivan Gašparovič patrí k veľmi náruživým a úspešným nimródom. Napríklad daniela, ktorého skolil koncom roku 2005 v revíri Turá Lúka, ohodnotili na 184,8 boda, čím si vyslúžil zlatú medailu a jeho úlovok mal vlani čestné miesto aj na výstave poľovníckych trofejí. Svojej záľube venuje prezident relatívne veľa času a ažko odoláva pozvaniam na reprezentačné poľovačky v revíroch spravovaných štátnymi podnikmi. Podľa našich informácií tam patrí dokonca k najčastejším hosom spomedzi slovenských politikov. Aj on by však bol zrejme radšej vnímaný ako ľudový prezident a nie ako grófsky ostrostrelec, a tak prezidentská kancelária na naše otázky vôbec nereagovala. Či sa kancelária snažila ovplyvňova podávanie informácií aj priamo v príslušných štátnych podnikoch, dokáza nemožno. Isté však je, že snaha dopátra sa pravdy o jeho „štátnych“ poľovačkách naráža na múr neochoty i zavádzania.
Štátne lesy SR za predchádzajúceho riaditeľa Olajca poskytli na požiadavku denníka Sme zoznam pozvaných poľovných hostí, v ktorých však meno prezidenta Ivana Gašparoviča chýba. Našu otázku, prečo došlo k tejto klamlivej informácii a aký postih bude vyvodený voči pracovníkovi, ktorý porušil zákon o slobodnom prístupe k informáciám, vedenie Štátnych lesov ignorovalo. Po opakovanom urgovaní nám poskytli len informácie o prezidentových úlovkoch, o ktorých úplnosti tiež môžeme pochybova. Podľa písomného vyjadrenia Štátnych lesov SR sa v roku 2006 prezident zúčastnil na pozorovaní jelenej zveri bez úlovku. Za predchádzajúceho vedenia ulovil jeleňa, daniela a muflóna, pričom trofeje i divinu ponechal vo vlastníctve príslušných závodov. Otázku o cene, ktorú Štátne lesy SR za prezidentove úlovky museli zaplati, sme opakovali niekoľkokrát. Zbytočne. Vedenie Štátnych lesov zatåka naďalej. Ktovie prečo?
Ak zastrelia, tak vlastne pomôžu: S rovnakou neochotou poctivo informova verejnos sme sa stretli aj vo Vojenských lesoch a majetkoch SR. Generálny riaditeľ Štefan Drozd nás odkázal na ministerstvo obrany, vraj kompetentní podáva informácie sú oni. Na ministerstve trvali na tom, aby sme im otázky odoslali písomne, ale namiesto odpovedí sme dostali len odporučenie obráti sa opä na generálneho riaditeľa Drozda. Ten nám napokon povedal: „Pán prezident u nás lovil, ale len škodnú zver na spoločných poľovačkách, takže nebolo čo za neho plati. Čo konkrétne ulovil? To my takto nesledujeme. Vlani prišiel raz, ale nie na trofej. Predtým? Každý rok tak tri-štyrikrát. Nó, hej, aj vlani poľoval asi tri-štyrikrát,“ krútil generálny riaditeľ v snahe prezradi čo najmenej. Keď sme sa pýtali, ktorí z ďalších politikov si chodia zapoľova do vojenských lesov, celkom stratil pamä: „Na reprezentačné poľovačky voláme obchodných partnerov a tak. Ktorých politikov konkrétne, to si ja nepamätám. Ale prečo vás to zaujíma, veď oni nám len urobia dobre. Zver ulovia a mäso nám zostane. My sme radi, že pomôžu. Aj vy by ste chceli pomôc a zapoľova si? Ale, pani redaktorka! Samozrejme, že na poľovačku nemôže prís celé Slovensko.“
Podľa dôveryhodných zdrojov býva Gašparovič vo vojenskom revíri Leš varený-pečený. Hlava štátu tu má na čarovnej čistinke vyčlenený nádherný, takmer sa žiada poveda luxusný zrub s priestrannou terasou. Inými slovami povedané - prezident tu má výsostné postavenie, čo by zase nebolo až také nepochopiteľné, keby sa to všetci nesnažili zakrýva ako poriadnu špinavos. *
(¼UDMILA LACKOVÁ, Plus 7 dní, 21.2.2007)