Zásahový tím stanoví medveďom virtuálne ploty: Ochranári plašia šelmy zvukmi, svetlom, gumenými projektilmi, sprejmi a silnou pyrotechnikou
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Michal Haring zo zásahového tímu pre denník SME: Medveďa vieme dať za virtuálny plot, aby prestal chodiť k obydliam. Opatrenie je podľa jeho slov určené pre medvede, ktoré stratili plachosť.
Pohyb medveďa, ktorý si zvykol chodiť do obce či mesta, budú po novom pomáhať monitorovať GPS obojky. Ide o opatrenie pre vybrané jedince, ktoré stratili plachosť. Členovia Zásahového tímu pre medveďa hnedého zvieraťu stanovia virtuálny plot a vždy, keď ho medveď prekročí, automaticky o tom dostanú správu, vysvetľuje pre SME Michal Haring zo zásahového tímu na severe Slovenska.
„Vieme použiť aj gumené projektily, ktoré medveďa nezrania, ale zabolia. Ak nás pustí k sebe bližšie, používame medvedie spreje, ale aj pomerne silnú pyrotechniku," opisuje M. Haring pre SME, ako plašia ochranári medveďa, na ktorého nefungujú zvuky či svetlo.
Už sa medvede zobudili?
Niektoré áno, ale skôr v južnejšie časti Slovenska. U nás na severe v Tatrách zatiaľ hibernujú. Zimný spánok medveďa je naviazaný na teplotu a pokrývku snehu. Keďže v nižších polohách nie sú také mrazy a sneh, niektoré medvede sú už v pohybe. Bežne sa ale budia koncom marca.
Posunulo sa im aj obdobie párenia a teda treba si dávať v lesoch na juhu väčší pozor?
Niektoré medvede na juhu nehibernujú vôbec, lebo aj v zime dokážu nájsť v lese potravu. Tam treba byť opatrnejší, dávať o sebe v lese viac vedieť. Ešte ale nenastal čas párenia, medvedia ruja prichádza spravidla koncom apríla alebo začiatkom mája a trvá zhruba do júla.