Zákon o poľovníctve príde v jeseni
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V medzirezortnom pripomienkovom konaní je nový návrh zákona o poľovníctve. Do Národnej rady (NR) SR by sa mal dosta na jeseň tohto roka. K návrhu sa mal možnos vyjadri aj Slovenský poľovnícky zväz (SPZ).
"Vlastníkom poľovného práva na Slovensku je majiteľ pozemku. Svoje právo môže postúpi ďalšej osobe. Väčšinou je to občianske združenie alebo iný subjekt, ktorý má právo výkonu poľovného práva," uviedol výkonný riaditeľ SPZ Imrich Šuba.
Priemerné vlastníctvo pôdy na Slovensku je 0,45 ha, čiže viacerí vlastníci sa musia dohodnú na uznaní poľovného revíru v určitom priestore, ktorý prenajmú. U štátnych revírov je to jednoduchšie, lebo tu je väčšinou len jeden vlastník, ktorý za odplatu revír prenajíma.
"Obrovským problémom pri prenájme revírov je, že nájomcovia platia vlastníkom za to, čo im nepatrí. Lebo zver nemá vlastníka, a teda nie je spätá ani s vlastníctvom pôdy. Pritom však vlastník dostáva nájomné za revír," dodal I. Šuba.
"Nesúhlasím s tým, čo sa v súčasnosti deje okolo prenájmu poľovných revírov v štátnych lesoch. Je to nepochybne dôsledok aj toho, že nám chýba nový zákon o poľovníctve. Tam, kde sú vlastníkmi poľovných pozemkov väčšinou občania okolitých obcí, tam aj radi prenajímajú revír združeniam, ktoré rozumne hospodária a nehľadia len na to, ako získa čo najviac peňazí."
Tak to funguje napríklad v Rakúsku, kde majitelia pozemkov s revírom neobchodujú, ba ani nedovolia poplatkový odstrel. Naopak, nový zákon umožní podniku štátnych lesov vypísa výberové konanie a licitáciou požiada za prenájom revíru čo najviac prostriedkov.
Výberové konanie by už ale malo by viazané aj na plán starostlivosti o zver. Štát bude môc získa peniaze za prenájom revíru, ale rovnako bude musie pri výbere nájomcu zohľadni kritériá pre zodpovedné hospodárenie so zverou. Tak, aby individuálny záujem o lov neprevýšil povinnos stara sa o zver.
"Žiaľ, v poslednom období sa revíry stávajú akýmsi prostriedkom politického či mocenského boja a poľovníctvo modernou záležitosou. To nie je na prospech základným princípom poľovníctva, ktoré hovoria, že zver treba predovšetkým chráni, stara sa o ňu a až potom lovi," povedal I. Šuba.
"Pôvodný zákon o poľovníctve je zastaraný. Na túto skutočnos dlhodobo upozorňoval aj SPZ. Ministerstvo pôdohospodárstva pod bývalým vedením Zsolta Simona síce pripravilo nový návrh zákona, ktorý ale okrem toho, že navrhol zavedenie trhového princípu, nič iné nereguloval. SPZ nenamieta trhové princípy, ale považuje za podstatné, aby zákon v prvom rade garantoval istotu pre zver, istotu pre poľovníkov, rôzne garancie a spôsoby reštrikcií, ak sa základné princípy starostlivosti o zver nebudú dodržiava. Nie je možné rieši zákon o poľovníctve tým, že stanovíme len licitáciu nájomného za revír a ostatné časti zákona ostanú nedokončené alebo nezmenené. Toto bola aj príčina, prečo SPZ v roku 2004 spustil petičnú akciu proti Simonovmu návrhu zákona o poľovníctve, pod ktorú sa v priebehu niekoľkých týždňov podpísalo až pol milióna ľudí," doplnil I. Šuba.
"SPZ má záujem, aby výkon poľovného práva bol umožnený čo najširšiemu okruhu ľudí, ktorí majú predovšetkým na zreteli dlhoročnú starostlivos o zver. Takých, ktorým ide len o lov alebo o vlastné úzkoprsé záujmy, by sa poľovníctvo malo stráni. Kto chce poľova, musí pre to aj niečo obetova. SPZ má záujem, aby bola jednotná poľovnícka organizácia, v ktorej by boli jasné pravidlá hry, aby mala disciplinárny dosah na tých poľovníkov, ktorí pravidlá nerešpektujú alebo vedome obchádzajú. Predpokladá to aj posilnenie právomocí Poľovnej stráže. SPZ sa usiluje aj o to, aby nový zákon stransparentnil prenájom poľovných revírov, ktorý je v súčasnosti zdåhavý a ažký. Taktiež o zavedenie veľkoplošného obhospodarovania revírov, na ktorých sa rozhodne, čo a ako sa bude lovi, aká bude starostlivos o zdravotný stav zveri, ako sa bude prikrmova," dodal I. Šuba.
(tasr)