Zakazujú hospodári, ale odškodné nevyplácajú
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Predstavte si, že vlastníte les, ale štát vám nedovoľuje zasahova do neho a stara sa oň. Napriek tomu nedostane žiadnu finančnú náhradu, naopak, musíte ešte plati dane. Navyše vám po vašom vlastnom lese behajú turisti, zberači lesných plodov či húb a výskumníci. To všetko sa deje bez vášho vedomia a povolenia. Že to nie je možné? Ale je.
Až 41 percent slovenských lesov je nejakým spôsobom chránených, a veľká čas z nich patrí práve súkromným vlastníkom. Tí, keďže ide o chránené územie, nemôžu na svojom majetku naplno hospodári (napríklad aži drevo alebo pás hospodárske zvieratá). A hoci sa v Ústave SR píše, že občanovi patrí za obmedzenie jeho vlastníckeho práva náhrada, už dlhšiu dobu na to nie sú v štátnej kase peniaze.
- V budúcoročnom štátnom rozpočte je na tento účel vyčlenených 67 miliónov korún, no reálna majetková ujma predstavuje až 900 miliónov korún ročne. Treba v tejto oblasti spravi poriadok a zosumarizova, koľko vlastne stojí ochrana prírody. Ak môže Slovensko na tento účel vyčleni len 100 miliónov korún, nemali by by vyhlásené napríklad národné parky, ktorých ochrana si vyžaduje miliardu korún, - povedal Juraj Vanko, predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.
Výsledkom je teda stav, kedy majiteľ lesa nemá z neho žiaden osoh, ba nemôže sa oň ani zodpovedne stara. Odškodné však nedostane, a navyše musí plati dane. Súkromní vlastníci sa snažia svoje práva vymôc už od roku 1994, no zjavná protiústavnos nikomu so štátnych predstaviteľov neprekáža. - Krajným riešením je podanie žaloby na Európsky súd v Štrasburgu, - vyhlásil J. Vanko.
Ilustračným prípadom môžu by napríklad majitelia lesov z Liptovsko - tatranského regiónu. Po veternej kalamite v Tatrách čakali súkromní majitelia lesov dlhý čas na rozhodnutie, či môžu popadané drevo vyaži. Po dvoch rokoch rozhodnutie konečne prišlo, je však zamietavé. Vlastníci lesov teda majú na svojich pozemkoch vyvrátené stromy, ktoré dlhým ležaním už aj tak stratili svoju hodnotu. Odškodného sa nedočkajú a ani drevo odprata nemôžu. Jediné, čo asi môžu robi, je sledova nálety podkôrneho hmyzu.
- Súkromní vlastníci, ktorí v Tatranskom národnom parku vlastnia takmer polovicu z celkovej rozlohy jeho územia, pritom musia za pozemky plati dane. Sú navyše trestaní za škody, ktoré na ich majetku spôsobia napríklad turisti, - povedal Bohdan Pálka, zástupca majiteľov lesov z Liptovsko - tatranského regiónu.
Súkromným vlastníkom lesov sa okrem toho nepáči, že ich štátni úradníci vylučujú z ochrany prírody, hoci oni sami najlepšie poznajú svoje lesy a vedia, ako sa o ne stara. Ďalším problémom je vyhlasovanie chránených území bez toho, aby s tým ich vlastník súhlasil. Značne rozporuplná je aj legislatívna úprava tejto oblasti. Dva hlavné právne predpisy, Zákon o ochrane lesa a prírody a Zákon o lesoch, si navzájom niekedy protirečia: potom sa stáva, že jeden prikazuje majiteľovi lesa niečo, čo mu druhý výslovne zakazuje.
(RNO)