Zadržiavanie vody v krajine je kľúčové: Prevencia povodní a boj proti klimatickým zmenám
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Nedávne povodne, ktoré zasiahli Slovensko a susedné krajiny, odhalili vážnu potrebu prehodnotiť náš prístup k vode a krajine. Michal Kravčík, renomovaný hydrológ a držiteľ Goldmanovej environmentálnej ceny, vysvetľuje, prečo je zadržiavanie vody v krajine kľúčové nielen pre prevenciu povodní, ale aj pre boj proti klimatickým zmenám. Rozhovor je publikovaný na portáli SITA Náš Vidiek.
„Slovensko sa v posledných týždňoch ocitlo pod vodou v dôsledku silných dažďov a extrémnych povodní. Tieto udalosti však nie sú len dôsledkom prírodných javov. Podľa Kravčíka, ktorý sa dlhé roky venuje výskumu vzťahov medzi vodou, klímou a krajinou, súvisí tento problém aj s tým, ako nakladáme s vodnými zdrojmi. Priblížil, čo spôsobuje takéto výkyvy počasia, prečo je sucho rovnako nebezpečné ako povodne a čo môžeme urobiť, aby sme predchádzali ďalším katastrofám,“ píše v úvode portál SITA Náš Vidiek.
Jednou z hlavných tém rozhovoru bolo pochopenie toho, ako sucho a neefektívne zadržiavanie vody v krajine priamo prispievajú k povodniam. Michal Kravčík vysvetľuje, že vysušené územia vytvárajú tepelné bubliny, ktoré menia správanie mračien. „Voda, ktorá kedysi padala na väčšiu plochu, sa dnes sústreďuje na menšie územia, čo spôsobuje intenzívnejšie zrážky a následne aj povodne,“ hovorí Michal Kravčík.
Ďalej sa venuje rozdielu medzi malým a veľkým vodným cyklom. Zatiaľ čo veľký vodný cyklus zahŕňa prenos vody z oceánov na kontinenty, malý vodný cyklus je zodpovedný za opakované zadržiavanie a recykláciu dažďovej vody priamo v krajine. Keď tento cyklus narušíme, či už urbanizáciou, odvodňovaním poľnohospodárskej pôdy alebo kanalizáciou, strácame schopnosť efektívne udržiavať vlhkosť a rovnováhu v krajine.
V kontexte povodní a sucha Michal Kravčík kritizuje dlhodobé zanedbávanie riešenia zadržiavania vody v mestách. Upozorňuje, že aj v Bratislave sa ročne odvedú milióny kubíkov dažďovej vody do kanalizácie, čo len zvyšuje teplotu v meste a znižuje jeho schopnosť zvlhčovať ovzdušie.
Rozhovor sa venuje aj pozitívnym príkladom, ako sú bioklimatické záhrady a systémy zadržiavania dažďovej vody, ktoré už úspešne fungujú vo viacerých krajinách. Kravčík tiež vyzdvihuje projekt „Land for Climate“, ktorý má za cieľ využívať prírodné riešenia na zmiernenie klimatických zmien a už sa realizuje v Temešvári, kde sa pravidelne stretáva s partnermi z celej Európy.
Link na celý článok a video s rozhovorom: Ako vysušená krajina prispieva k povodniam a čo s tým môžeme robiť? (rozhovor) - SITA Náš Vidiek