Za drevom
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Minister Zsolt Simon predložil do parlamentu návrh na skrátené legislatívne konanie o doplnení zákona o úprave vlastníckych vzahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku. Spôsobil tým vlnu nevôle v kruhoch neštátnych vlastníkov lesov, ako aj mimovládnych ochranárskych organizácií. Tento návrh nakoniec v parlamente neprešiel, a tak sa ponúka šanca dôsledne prehodnoti všetky jeho aspekty.
Zaujímavý názor Michala Wiezika, ekológa a vysokoškolského pedagóga bol publikovaný v Pravde 12. decembra 2012. Ako ďalej píše:
"Zo strany združení neštátnych vlastníkov lesov je snaha ministra vnímaná doslovne ako pokus o legalizovanie vykrádania súkromných lesov. Návrh novely zákona ukladá Lesom SR povinnos spravova približne 200–tisíc hektárov neštátnych lesov. Minister Simon vidí v týchto lesných pozemkoch priestor na spustenie ažby, ktorá má zabezpeči príjmy pre štátny podnik. To je veľmi vážny moment, nakoľko takáto zmena zákona prakticky umožní ažbu dreva v odhadovanej výške 400–tisíc m3 za rok na pozemkoch, ktoré nepatria štátu, no neboli dosiaľ z rôznych dôvodov odovzdané ich vlastníkom. Čo to znamená z právneho hľadiska? Tento spôsob umožní štátu aži drevo bez súhlasu vlastníka pozemkov. Tento problém sa netýka len lesných pozemkov, kde nie je možné identifi kova majiteľa a kde by tak snaha štátu o ich využívanie mohla by s prižmúrením oboch očí ako–tak priechodná. Existujú prípady, keď je majiteľ známy, vlastníctvo lesných pozemkov má riadne zapísané v katastri, ale užívateľské práva z dôvodu blokovania procesu zo strany štátnych organizácií neboli dosiaľ prevedené. Aj v takýchto lesoch chce momentálne minister zvyšova zisk štátneho podniku. Pri najlepšej vôli, takýto návrh je v rozpore s ochranou vlastníckeho práva garantovanou Ústavou SR.
Za zmienku stojí vyjadrenie zástupcov Zväzu spracovateľov dreva Slovenska, ktorí deň pred hlasovaním žiadali urýchlené legislatívne zmeny, ktoré umožnia lesníkom popri lesoch neznámych súkromných vlastníkov aži drevo z chránených území!
V týchto lesoch očakávajú vyaženie 800–tisíc kubíkov dreva, ktoré by mali zachráni asi štvrtinu malých drevospracujúcich podnikov. Prezident zväzu tvrdí, že za kritickou situáciou je vysoký export dreva, ktorý nás stavia na úroveň rozvojových krajín. Zároveň však navrhuje riešenie, ktoré presne podľa vzoru krajín tretieho sveta obmedzuje „nezmyselnú“ ochranu prírody a ponúka chránené územia na exploatáciu. ažba sa má týka kalamít v 3. a 4. stupni ochrany, ktoré zákon o lesoch umožňuje spracova bez obmedzení. Môžme sa teda domnieva, že kalamitné drevo v hľadáčiku zväzu sa týka území NATURA 2000, kde jeho spracovanie môže by blokované smernicami EÚ.
V čase, keď sa na ministerstve životného prostredia pripravuje novela zákona o ochrane prírody, ktorý prináša konečne modernú a funkčnú koncepciu, ochranu prírody podmieňuje dôsledným rešpektovaním vlastníckych vzahov a redukuje rozlohu chránených území výmenou za zvýšenie kvality ich ochrany, prichádza minister Simon s návrhom, ktorý je skutočne neštandardný.
Dá sa to chápa ako hľadanie cesty k zníženiu defi citu štátneho rozpočtu či snaha o vytvorenie nových pracovných miest. Vskutku šľachetné. Je tu však aj obava, že ministerská snaha je odzrkadlením nepriaznivého stavu lesov v štátnej správe, ktoré sa po rokoch zvyšovania plánovanej ažby v kombinácii s veľkoplošným spracovaním kalamít v podmienkach netransparentného manažmentu, tej či onej vládnej garnitúry, dostávajú do stavu, keď nie sú schopné zabezpečova požadované množstvo dreva. Hľadajú sa tak alternatívne zdroje na úkor rešpektovania vlastníckych vzahov či ochrany prírody."
(Zdroj: Pravda, 12.12.2011, autor Michal Wiezik, ekológ, vysokoškolský pedagóg)