Z revíru Poľana v Slanských vrchoch ubúda drevo a zver: Najväčším problémom sú podľa miestnych túlavé psy z osád
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Štyri rómske osady a poľovný revír Poľana na svahoch Slanských vrchov. Podľa pozorovaní miestnych poľovníkov z revíru ubúda drevo a zver. A indície, prečo je tomu tak, smerujú práve do komunít miestnych minorít. Polícia vo Vranove nad Topľou o týchto problémoch vie, no tvrdí, že táto latentná trestná činnosť krádeží dreva a príležitostného pytliactva sa odhaľuje mimoriadne ťažko. Rómovia sa pritom tvária, že ich sa to netýka a ak majú poľovníci nejaký problém, nech si ho vyriešia vlastnými silami. V revíri sme pátrali aj my. Lovcom a zberačom sa v relácii Reportéri STVR venoval redaktor Juraj Mravec.
Slanské vrchy. Ako hradba oddeľujú Šariš od Horného Zemplína. Tu, na ich východných svahoch, neďaleko Vranova nad Topľou, nachádza sa revír Poľana, o ktorý sa stará poľovné združenie Olšava – Davidov. Lenže nie sú na to sami. Drevo a zver majú, podľa indícií poľovníkov, v merku aj lovci a zberači z iných komunít.
Poľovné združenie Olšava Davidov spravuje revír Poľana s rozlohou 4014 hektárov, zasahujúcich do siedmich katastrov. Tajomník združenia Jozef Valko upozorňuje na problém pytliactva v blízkosti rómskych osád, najmä v oblastiach Sačurov, Kamenná Poruba, Vechcov a Bančanská.
„Problém je v tom, že niektorí obyvatelia týchto osád kladú železné lankové oká na chodníky, ktoré využíva zver a pravidelne ich kontrolujú,“ vysvetľuje Jozef Valko. Najčastejšie sa do pascí chytá srnčia a mladá jelenia zver.
Poľovníci tieto prípady pôvodne hlásili polícii, no vzhľadom na náročnosť operatívnych zásahov a obmedzené kapacity od toho upustili. „Poľovníctvo berieme ako koníček, nemáme čas neustále riešiť hlásenia,“ priznáva Jozef Valko. Namiesto toho sa rozhodli organizovať hliadky a likvidovať nastražené pasce. Priznáva však, že veľkosť postihnutého terénu a rozloha zarastenej plochy znemožňujú ich úplnú kontrolu.
Osady sa podľa Jozefa Valka líšia rôznymi charakteristikami. „Z môjho pohľadu by som povedal, že Sačurov je taká najjednoduchšia osada z nich. V Kamennej Porube sú však ľudia sofistikovanejší. Na nelegálne aktivity využívajú autá a píly. O mnohých veciach ani my nevieme,“ opisuje.
Pokiaľ ide o lov zveri, poľovníci podľa jeho slov iba predpokladajú, že obyvatelia osád väčšinou používajú oká a psy, hoci to, či majú zbrane, vylúčiť nevedia. Najväčším problémom sú však túlavé psy, ktoré s obyvateľmi chodia do lesa, kde sa združujú do svoriek a aktívne lovia srnčiu aj jeleniu zver. „Jeden pes je kamarát, dva už sú svorka a tri sú pytliačiaca svorka,“ varuje Jozef Valko.
Terénny pracovník v Kamennej Porube Peter Josipčuk vysvetľuje, že psy z osád sú častokrát hladné. „Tie psy sú hladné, do lesa teda pôjdu aj bez pánov. Utečie ich 30 alebo 40 a strhnú aj divokú zver,“ dodáva.
Link na reportáž a článok: V revíri Poľana mizne z lesov drevo a zver - Správy STVR