Z reportáže v Dobročskom pralese: Profesor Korpeľ predbehol dobu o 20 – 30 rokov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V júnovom vydaní časopisu LES & Letokruhy uverejníme reportáž z Dobročského pralesa, ktorý som vďaka ústretovosti riaditeľa Odštepného závodu Horehronie Ing. Martina Kovalčíka mohol navštíviť koncom apríla spoločne s bývalým vedúcim Lesnej správy Dobroč Ing. Petrom Lukšom, emeritným lesníkom a poľovníkom Ing. Stanislavom Bystrianskym a lesníckej komunite nemenej dobre známym analytikom Ing. Dušanom Lukášikom, CSc. Na portáli Lesmedium.sk dnes publikujeme úryvok z článku.
Ing. Lukášik uvádza, že keď preštudoval najmodernejšie metódy hodnotenia lesov podľa modelov komplexných adaptívnych systémov, uvedených v publikácii Messiera a kol. Managing Forests as Complex Adaptive Systems, s prekvapením zistil, že autori používajú rovnaké systémové nástroje, aké sú používané fyzikmi pri riešení živých systémov, aplikované na lesníctvo. „Zo skúmania iných systémov, napríklad systému energetického trhu, mám k dispozícii celý súbor nástrojov a s ich použitím som sa snažil dať do kontextu poznatky z Messierovej publikácie, vydanej v roku 2014 s tým, čo som si prečítal v Pralesoch Slovenska od profesora Korpeľa.
Integráciou poznatkov prof. Korpeľa so systémovými nástrojmi uvedenými u Messiera je možné zodpovedne konštatovať, že profesor Korpeľ predbehol dobu o 20 - 30 rokov. Z experimentálnych údajov, zhromažďovaných počas tridsiatich rokov nepretržitého výskumu, profesor Korpeľ určil nielen dynamiku procesov v pralese, ale presne popísal aj rozhranie medzi biológiou lesa a systémovou nadstavbou, zadefinovanou v Messierovej publikácii. Ak lesníctvo chápeme ako súčasť kultúrneho dedičstva na Slovensku, potom prácu profesora Korpeľa chápem ako jeden z diamantov tohto dedičstva.“
Jozef Marko