Z histórie spolužitia človeka a medveďa na Slovensku: Takmer vyhubenie, celoročná ochrana, konflikty a škody, redukcia udstrelom
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ich žlč a sadlo sa používali do rôznych magických a liečivých prípravkov, kožušina zase ľudí zahriala. Nebol to však hlavný dôvod lovu medveďov v minulosti. Medvede ľudia po stáročia vnímali ako dravú a škodlivú zver. Za ich zabitie dostávali odmeny a neboli malé. Napísal o tom portál MYLiptov.sme.sk.
„V období pastierstva a salašníctva sa hole a hory vypásali volmi, jalovinou, koňmi, kozami, ovcami, v predhorí jahňatami a ošípanými. Intenzívnym rúbaním kosodreviny, vypaľovaním a odlesňovaním sa rozšírili pasienkové plochy na úkor lesa, čím sa zmenšoval životný priestor medveďa, ktorý poškodzoval záujmy človeka ohrozovaním stád dobytka, oviec a koní, ktoré sa pásli v horách, a zriedkavo aj človeka. Ľudia sa držali hesla „Čím menej medveďov, tým budú menšie škody,“ vysvetlil pre MY Liptov Pavol Hriadel, kurátor prírodných vied Liptovského múzea.
V článku sú uvedené aj ďalšie zaujímavé fakty z nedávnej histórie. „Podľa viacerých odhadov bol stav medvedej populácie na Slovensku pred prvou svetovou vojnou na úrovni 120 kusov, lovom sa stav medveďa ešte viac znižoval. Na zasadaní porady k ochrane medveďov a kamzíkov v roku 1932 odhadli ich počet na približne 20 jedincov. Pre nízku početnosť sa v roku 1932 na našom území zaviedla celoročná ochrana medveďa.
Populácia sa vplyvom celoročnej ochrany zvýšila a s ňou aj konflikty medzi človekom a medveďom. Pribúdali škody na stádach, včelstvách. V roku 1961 sa preto prikročilo k udeľovaniu výnimiek zo zákonnej ochrany na redukciu odstrelom. Najväčšie ulovené medvede pochádzajú zo 70. rokov 20. storočia. Rekordného medveďa s váhou 348 kg ulovil v roku 1970 zahraničný hosť z Mníchova v lokalite Nižné Matejkovo pri Ružomberku,“ napísali v MY Liptov.