WWF vyzýva zosilniť hlas za ochranu prírody
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity (22.mája) organizácia WWF (Wolrd Wildlife Fund) Slovensko spustila kampaň s názvom Zosilnite hlas prírody.
Celoeurópska kampaň vyzýva ľudí, aby prostredníctvom zvukov prírody pripomenuli, že zdravé prírodné prostredie má pre nás nenahraditeľný význam. Podľa Heleny Čárskej z WWF Slovensko treba sa dôsledne zaoberať ochranou našej prírody a v spolupráci s občanmi apelovať na politikov, aby v ich záujme chránili prírodné zdroje. WWF preto prináša aplikáciu, pomocou ktorej ľudia v celej Európe vytvárajú vlastné prírodné skladby, kde skombinujú zvuky vody, zeme, vetra a zvierat. Prírodné skladby budú odkazom občanov pre zodpovedných, aby sa postavili na stranu prírody a v rámci svojich kompetencií zabezpečovali jej ochranu. Kampaň bude prebiehať do konca júna v 16 krajinách Európy.
"Znečistený vzduch, hluk a stres čoraz viac ovplyvňujú životy ľudí v rastúcich mestách. V rámci kampane chceme ľudí vyzvať, aby sa postavili za prírodu, v ktorá je nevyhnutná pre ich zdravie, a kde trávia príjemné chvíle v šumiacom lese či pri zurčiacej rieke. Prírodné bohatstvo je čoraz viac vystavené tlaku v dôsledku nedostatku politickej vôle v Európe i u nás, preto je na občanoch, aby práve teraz podporili hlas prírody," zdôraznila Miroslava Plassmann z WWF Slovensko. Európski ministri životného prostredia a Európska komisia v súčasnosti zvažujú, či sa budú meniť existujúce zákony o ochrane prírody, ktoré fungujú viac ako 25 rokov a pomáhajú chrániť európske prírodné dedičstvo. Kľúčové rozhodnutie sa uskutoční v najbližších mesiacoch. Kampaň chce poukázať aj na to, že európska legislatíva je dobrá, ale nedostatočne dodržiavaná na národnej úrovni.
Slovensko patrí svojimi prírodnými hodnotami k najbohatším krajinám v Európe. Je domovom pre viac ako 11 000 druhov rastlín a viac ako 28 000 druhov živočíchov. Najvzácnejšie druhy a biotopy sú ohodnotené na Európskej úrovni a zaradené do siete Natura 2000. I napriek tomu, že populácie viacerých v minulosti ohrozených druhov sa podarilo stabilizovať, napríklad svišť a kamzík, nekontrolovaný výrub lesov, strata prirodzených riečnych systémov či pytliactvo spôsobili, že veľa druhov je v stave ohrozenia. Patrí k nim napríklad orol skalný, tetrov hlucháň, mlok hrebenatý, ale aj syseľ pasienkový. Slovenská republika sa v roku 1994 stala zmluvnou stranou Dohovoru o biologickej diverzite. V Stratégii EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2020 si členské štáty stanovili za cieľ zastaviť stratu biodiverzity a degradáciu ekosystémových služieb v EÚ a čo najviac ich obnoviť. Základnými dokumentmi pre implementáciu Dohovoru v Slovenskej republike je Aktualizovaná národná stratégia biodiverzity do roku 2020 a Akčný plán pre implementáciu opatrení vyplývajúcich z Aktualizovanej národnej stratégie ochrany biodiverzity do roku 2020.
Viac informácií je dostupných na webovej stránke kampane: http://slovakia.panda.org/kampane/natureup/
© 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.