Vznikne Lesnícko-drevárska rada?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek prijal zástupcov Zväzu spracovateľov dreva (ZSD) SR a Odborového zväzu DREVO, LESY, VODA. Témou rokovania bola situácia na trhu s drevom v kontexte hospodárstva SR a tiež možnosti rozvoja drevárskeho odvetvia.
Zhodli sa na tom, že vývoj cien dreva a reziva je v súčasnosti celoeurópsky problém. V mnohých krajinách, vrátane ČR, sú drevárske firmy aktuálne v krachu.
Drevospracujúci priemysel je pre SR strategickým odvetvím, má vplyv na ekonomiku aj zamestnanosť. ZSD SR ministra pôdohospodárstva upozornil, že opatrenia, ktoré sa týkajú odberateľov dreva, sú podľa neho diskriminačné pre domácich spracovateľov. Problém vidí ZSD SR aj v tom, že z ihličnatých pilierskych výrezov až 50% vyvážame. Ak by toto drevo ostalo na Slovensku, v drevárskom priemysle by sa mohlo zamestnať ďalších 6 500 ľudí.
„Máme prehľad o tom, aká je požiadavka spracovateľov dreva na Slovensku, koľko dávajú Lesy SR a koľko dreva je v súkromných rukách. V rukách Lesov SR je menej ako polovica. Ale súkromný sektor ostatné drevo nevie zabezpečiť, pretože dostatok drevnej hmoty nie je,“ uviedol minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Závery rokovania:
- Treba nájsť kľúč, podľa ktorého sa bude rozdeľovať drevo zo štátnych zdrojov, ale aj zo súkromného sektora. Ak chceme lepšie a efektívnejšie prerozdelenie, hľadajme spoločne postup, aby sme zmaximalizovali pridanú hodnotu na Slovensku.
- MPRV SR navrhuje, aby certifikované drevo bolo povinné zo zákona. Certifikát by musel mať každý, kto chce predávať drevo (bez certifikátu by mal len palivové drevo). Zaviedol by sa zároveň aj prísny kontrolný mechanizmus.
- Vznik Lesnícko-drevárskej rady (drevo ako strategická surovina potrebuje zastrešenie, 50% dreva sa zo Slovenska vyvezie do zahraničia). Lesnícko-drevárska rada by sa mala zaoberať celkovou koncepciou tohto odvetvia.
- Spracovatelia dreva navrhujú, aby sa v spolupráci s políciou zaviedli dôkladné kontroly na hraniciach. Takéto opatrenie by znížilo tzv. „čierny“ vývoz zo Slovenska a zabránilo by mnohým daňovým únikom.