Vzácne pralesy nie sú vyznačené
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ani takmer rok po zápise do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO nie sú Karpatské bukové pralesy vyznačené v teréne. Lesníci preto s istotou nevedia, či stromy nepília aj v jedinečných lesoch. Štátna ochrana prírody (ŠOP) pritom nevie, kedy sa jej hranice území podarí vyznači, povedal ČTK riaditeľ ŠOP Ján Mizerák.
"Vyznači oblasti je náročný proces, s vlastníkmi lesov sme zatiaľ začali rokova," uviedol J. Mizerák. Vyznačovanie v prírode chce Štátna ochrana prírody vykona po dohode so všetkými majiteľmi.
"Hranice území nie sú vymedzené ani v teréne, ani na mapách, pri lesných prácach sa nemáme podľa čoho orientova," povedal ČTK riaditeľ lesného závodu Štátnych lesov v Sobranciach Jozef Hrenko. Nevylúčil preto, že lesníci pri ažbe mohli rúba aj v lesoch, ktoré sú už v zozname zapísané.
"Vzácne, aj dvestoročné buky sa ažia aj v centrálnych zónach bukových pralesov," tvrdí šéf občianskeho združenia VLK Juraj Lukáč. Združenie preto zvažuje, že na prípady podozrivej ažby podá trestné oznámenia. VLK už ŠOP ponúkol, že obvody území vyznačí na vlastné náklady.
Vymeranie hraníc a označenie štyroch samostatných oblastí by podľa Mizeráka malo stá niekoľko stotisíc korún. Hranice území by mali by označené jednotnou farbou. Bez chýbajúceho označenia ani turisti nevedia, že sa nachádzajú v neporušených pralesoch.
Karpatské bukové pralesy na Slovensku a Ukrajine zapísali do zoznamu svetového dedičstva v júni minulého roku. Do zoznamu sa tak dostali štyri oblasti na severovýchode Slovenska - Havešová, Stužica, Rožok v Bukovských vrchoch a Kyjovský prales vo Vihorlatských vrchoch. Celková rozloha pralesov je takmer 1000 hektárov.
V bukových pralesoch, ktoré sú už vo svete ojedinelé, rastú vyše tristoročné stromy. V oblastiach sa zachoval jedinečný neporušený ekosystém, v ktorom prežívajú vzácne druhy rastlín, vtákov či hmyzu. V Stužickom pralese bolo napríklad objavených 600 druhov húb a viacero nových druhov hmyzu.
(čtk)