Výskyt diviakov v Bratislave presiahol bezpečnú mieru: Budú ich odchytávať do špeciálnych klietok
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na niektorých miestach v bratislavskom Starom Meste pribudnú špeciálne klietky, určené na odchyt diviakov. Inštalované budú na najviac "postihnutých" miestach, prvá z nich pribudla tento týždeň v lokalite Slávičie údolie – Bartókova - Tichá. Na sociálnej sieti o tom informuje mestská časť, ktorá o pomoc požiadala Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR. Informáciu publikuje agentúra TASR na portáli Teraz.sk.
"Výskyt diviačej zveri v meste už presiahol únosnú a najmä bezpečnú mieru. K odchytu sme pristúpili preto, lebo situácia je naozaj kritická," konštatuje miestna samospráva.
Čriedy diviakov totiž v uliciach devastujú podľa mestskej časti verejný priestor, pri stretnutí s človekom sa môžu zároveň správať nevyspytateľne. Samospráva obyvateľom taktiež pripomína, aby sa nepribližovali ku klientkam, ak v nich zaregistrujú diviaka. "Odchytené zviera je hlučné a agresívne," upozorňuje podľa TASR mestská časť.
Mestské lesy v Bratislave pre TASR v auguste uviedli, že napríklad aj na hranici mesta a lesa na Kramároch v Novom Meste zvýšia za prísnych bezpečnostných podmienok odlov diviakov. Práve tam by mohli byť odlovené problémové jedince, ktoré si už zvykli žiť v zarastených záhradách a prenikajú na sídlisko. Zvýšiť majú tiež počet klietok na odchyt diviakov.
Mestská časť Nové Mesto zároveň viackrát apelovala na miestnych obyvateľov, aby nevyhadzovali z balkónov potraviny a nenechávali zvyšky potravy v okolí odpadkových košov. Majiteľov pozemkov na hranici lesoparku a zastavaného územia vyzvala na zabezpečenie údržby zelene a orezov, kde sa diviaky najviac zdržiavajú.
Aj Karlova Ves vyzvala majiteľov najväčších neudržiavaných pozemkov, aby ich upratali, zbavili po lete spadnutého ovocia a prípadné poškodené dreviny ošetrili. Práve zanedbané pozemky v lokalite Krčace, na Starých gruntoch a pozemkoch nad Devínskou cestou sú úkrytom desiatok kusov divej zveri a stávajú sa útočiskom aj pre diviaky, ktoré sa následne pohybujú v obytných častiach.