Výskumníci o význame lesov s vedeckými dôkazmi: Lesy sú pre klímu dôležitejšie, než si myslíme
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Stromy prijímajú oxid uhličitý (CO2), uvoľňujú kyslík prostredníctvom fotosyntézy a vo svojich kmeňoch ukladajú uhlík. A keď listy pristanú na zemi, pôdne mikróby pracujú na rozklade listov a inej organickej hmoty, čím sa uvoľňuje oxid uhličitý. Lesy v skutočnosti ukladajú viac oxidu uhličitého, ako uvoľňujú, čo je pre ľudstvo skvelá správa. Futurity uvádza, že približne 30 % emisií uhlíka zo spaľovania fosílnych palív pohltia lesy a tento jav sa nazýva pozemský prepad uhlíka. Píše o tom portál Startitup.sk v článku s titulkom Lesy robia pre nás viac ako len uchovávanie oxidu uhličitého. Fungujú ako BIO klimatizácia.
„Nepociťujeme úplné účinky klimatickej zmeny kvôli pozemskému prepadu uhlíka. Tieto lesy robia našej planéte neskutočnú službu,“ vysvetlila biochemička a ekologička z Bostonskej univerzity Lucy Hutyrová.
Najnovšia štúdia The Unseen Effects of Deforestation: Biophysical Effects on Climate, na ktorej sa podieľali výskumníci z USA a Kolumbie a vyšla na portáli Frontiers in Forests and Global Change, však ukazuje, že význam lesov pre naše podnebie nespočíva len v uchovávaní uhlíka.
Eurekalert píše, že táto štúdia ponúka doteraz najkomplexnejšie a najpodrobnejšie dôkazy o tom, že lesy sú pre klímu dôležitejšie, než si myslíme, a to prostredníctvom ich fyzikálnym vplyvov na globálne a lokálne teploty.
The Guardian informuje, že lesy pomáhajú držať vzduch bližšie a chladnejší aj vlhkejší vďaka spôsobu, ktorým transformujú vodu a energiu.
Link na celý článok: