Výskum: Buk sa dokáže prispôsobiť extrémnym klimatickým zmenám a využíva stresovú pamäť
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Porovnávacími analýzami stomatálnych a morfologických charakteristík listov buka lesného bolo overené, že táto drevina má schopnosť výrazne sa prispôsobiť extrémnym klimatickým zmenám prostredia. Výsledky analýz tiež naznačujú, že buk lesný využíva tzv. stresovú pamäť. Na vedeckú prácu s týmito závermi upozorňuje Výskumní ústav lesního hospodářství a myslivosti v Českej republike.
„Súčasné prognózy klimatických zmien môžu prekročiť schopnosť európskych lesných drevín prispôsobiť sa nastávajúcim podmienkam prostredia. Morfologické znaky prieduchov a listov by však mohli výrazne ovplyvniť aklimatizačný potenciál lesných drevín, vystavených globálnemu otepľovaniu, vrátane najvýznamnejšieho druhu spomedzi lesných drevín v Európe, buka lesného.
Analyzovali sme stomatálne (dĺžka ochranných buniek, hustota prieduchov a potenciálny index vodivosti) a listové (plocha listov, suchá hmotnosť listov a hmotnosť listov na plochu) morfologické znaky desiatich proveniencií z dvoch skúšok pôvodu s kontrastnými podnebím v rokoch 2016 až 2020. Meteorologické podmienky súčasného a predchádzajúceho roka na prieduchové a listové znaky sa testovali lineárnymi a kvadratickými regresiami. Ekovzdialenosť bola použitá na zachytenie vplyvu adaptácie po presune pôvodu do nového prostredia.
Interakcie faktorov skúšobnej proveniencie a skúšobného roku boli významné pre všetky merané znaky. Dĺžka ochranných buniek bola najnižšia a hustota prieduchov bola najvyššia v rámci bukových proveniencií v najsuchšom roku 2018. Adaptácia sa prejavila aj vo významnom vzťahu medzi ariditou a meranými znakmi.
Meteorologické podmienky predchádzajúceho roka navyše ovplyvnili medziročnú variabilitu stomatálnych a listových znakov viac ako meteorologické podmienky jari bežného roka, čo naznačuje existenciu pamäte stresu rastlín. Vysoká vnútrodruhová variabilita prieduchových a listových znakov riadená interakciou adaptácie, aklimatizácie a pamäti rastlín naznačuje vysoký aklimatizačný potenciál európskych bukových proveniencií v budúcich podmienkach globálnych klimatických zmien,“ uvádzajú autori výskumu v sumarizácii jeho výsledkov.
Zdroj: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/plb.13401